Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Nowe sale porodowe w WSzZ już za rok

wtorek, 06 lutego 2024 14:21 / Autor: Maciej Piętka
Nowe sale porodowe w WSzZ już za rok
Nowe sale porodowe w WSzZ już za rok
Maciej Piętka
Maciej Piętka

W ramach rozpoczętej dziś (6 lutego) inwestycji, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach wybudowane zostaną między innymi sale przedporodowe i te służące do cięć cesarskich.

Inwestycja, której łączny koszt to około 18 mln zł, to efekt współpracy z Urzędem Marszałkowskim. W jej wyniku powstanie nowy budynek o powierzchni powyżej 500 metrów kwadratowych.

– Cały czas staramy się zwiększyć komfort rodzących kobiet i noworodków. Zarówno sprzęt jak i kadrę mamy już na najwyższym poziomie i brakowało nam tylko nowego bloku. Mamy nadzieję, że za rok  zawitają na niego pierwsze pacjentki – mówi Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Większość pozyskanej kwoty pochodzi z budżetu Urzędu Marszałkowskiego. Jest to o tyle ważne, że w szpitalu na Czarnowie rodzi się ponad 30 procent dzieci z naszego regionu.

– Cieszę się, że radni zdecydowali się na przeznaczenie ponad 15 milionów na tę inwestycję. Myślę, że budowa zostanie zakończona szybko. Trójka moich dzieci urodziła się poprzez cesarskie cięcie, tak że doskonale rozumiem potrzebę wybudowania nowego bloku – wyjaśnia Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

W wyniku inwestycji zakupione zostanie również wyposażenie medyczne, w tym m.in. aparat USG, stół operacyjny, lampy zabiegowe czy specjalna wanna do porodu.

 – Szczególnie ważne są sale do cięć cesarskich, bo jako szpital wojewódzki posiadamy trzeci stopień referencyjności. To sprawia, że trafiają do nas ciężkie przypadki. Jeśli chodzi o naszą klinikę to myślę, że już jesteśmy w krajowej czołówce, a nowy budynek tylko polepszy naszą sytuację – zaznacza dr Grzegorz Świercz, kierownik oddziału położniczo-ginekologicznego.

To nie jedyna inwestycja, którą planują władze szpitala. Teren w kierunku ulicy Artwińskiego ma być konsekwentnie zabudowywany w przeciągu najbliższych lat.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO