Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Nocna i świąteczna opieka medyczna w nowych punktach

poniedziałek, 02 października 2017 13:33 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Nocna i świąteczna opieka medyczna w nowych punktach
Nocna i świąteczna opieka medyczna w nowych punktach
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Ponad 100 porad w przychodni przy ul. Artwińskiego, około 130- w przychodni przy ulicy Robotniczej 1 a także około 200  przy ul. Leonarda 10. Narodowy Fundusz Zdrowia podsumował pierwszy dzień nocnej i świątecznej pomocy w nowych placówkach. Jerzy Staszczyk, zastępca dyrektora kieleckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia podkreśla, że każda z nich jest dobrze przygotowana do przyjmowania pacjentów.

1 października wraz z wejściem w życie  sieci szpitali, nocna i świąteczna opieka medyczna realizowana jest w nowych punktach. – Do tej pory, na terenie Kielc mieliśmy cztery takie placówki, teraz mamy trzy. Są to: przychodnia przy ul. Artwińskiego prowadzona przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, przychodnia przy ul. Robotniczej 1 –placówce prowadzonej przez Szpital Kielecki im. św. Aleksandra w Kielcach. Funkcjonuje także dotychczasowy punkt  przy ul. Leonarda 10, czyli w Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, które jest podwykonawcą Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka – informuje  Jerzy Staszczyk, zastępca dyrektora kieleckiego oddziału NFZ.

Nowe punkty zaczęły funkcjonować w niedzielę,1 października od godz.8:00. Łącznie, w przez całą niedzielę aż do poranka 2 października w  placówkach pojawiło się kilkaset osób. Najwięcej pojawiło się w punkcie przy ul. Leonarda 10.  – Już po pierwszym dniu możemy powiedzieć, że wszystkie placówki są dobrze przygotowane do świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej – podkreśla Jerzy Staszczyk.

Głównym celem wprowadzonych zmian jest  odciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych. - Takie było założenie i mamy nadzieję, że tak się stanie. Pacjenci powinni mieć świadomość, że jeżeli zgłoszą się do któregoś z tych punktów i okaże się, że ich stan jest poważny to natychmiast zostaną skierowani lub nawet przetransportowani do szpitala. Nie ma więc potrzeby w przypadku „błahych” dolegliwości kierować się od razu na SOR – przypomina zastępca dyrektora NFZ.

Przypominamy, że nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

Aby sprawdzić wykaz placówek świadczących nocną i świąteczną opiekę medyczną kliknij TUTAJ.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO