Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Niezwykłe słuchowisko w Radiu eM

czwartek, 21 marca 2019 07:49 / Autor: Piotr Wójcik
Niezwykłe słuchowisko w Radiu eM
Niezwykłe słuchowisko w Radiu eM
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Dziś przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji Radio eM Kielce oraz Fundacja Kochaj Mnie po Prostu organizują akcję „Gratis 21”, w ramach które o godzinie 11.11 i 19.19j wyemitujemy niezwykłe słuchowisko „Bajkowa kraina”.

Słuchowisko „Bajkowa Kraina” to opowieść o Wiercipiętku i jego bracie Niesnasku, który urodził się z zespołem Downa. Piękna, wzruszająca i przejmująca opowieść pokazuje miłość między braćmi, ale również wiarę, że pomimo choroby można spełniać marzenia.

Wydarzenie współorganizuje Radio eM. W akcję włączyli się również aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, którzy wcielili się w postaci ze słuchowiska. Usłyszymy w nim Wojciecha Niemczyka, Andrzeja Platę, Dagnę Dywicką i Annę Antoniewicz.

Opowieść ta jest pretekstem do rozmowy o tym, że osoby z zespołem Downa są wśród nas, że są inne, ale kochają tak samo jak my, a może nawet i mocniej. Może nie posiadają takich samych możliwości, jak ludzie zdrowi, ale mają inne i możemy się od nich wiele nauczyć.

– To nie przypadek, że Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Ta choroba charakteryzuje się tym, że w 21. parze chromosomów jest dodatkowy, trzeci. Tak naprawdę mało osób zdaje sobie sprawę z tego, czym jest zespół Downa. Chyba jeszcze mniej wie, jaki potencjał mają chorzy i ile mogą osiągnąć dzięki wsparciu całego społeczeństwa – wyjaśnia Aleksandra Gładyś-Jakubczyk, prezes Fundacji Kochaj Mnie po Prostu, a także mama 7,5-letniego Maćka i 4,5-letniego Olusia, który choruje na zespół Downa.

To własna historia zainspirowała ją do tego, żeby przygotować słuchowisko i zorganizować akcję „Gratis 21”. – Oluś jest niesamowity, wspaniale się rozwija, to iskierka w naszym domu – mówi pani Aleksandra. – Uczy nas prawdziwego życia i tego, żeby cieszyć się każdą chwilą. Ma wspaniałego starszego braciszka. Patrząc na moich chłopców poczułam, że chciałabym napisać o nich bajkę, żeby wszyscy poznali „krainę”, w której żyjemy, i zobaczyli, że tutaj można się wiele nauczyć. Jako mamę najbardziej cieszy mnie to, że możemy żyć normalnie. Każdy się przy tym świetnie bawi i traktuje Olka jak normalne dziecko.

Muzykę do słuchowiska skomponował Łukasz Mazur, a piosenki zaśpiewała Żaneta Łabudzka. Komentarz do bajki napisała Patrycja Osman, zaś spot pomógł nagrać Marcin Kosmala z Clamar Media.

Kolejny etap akcji to publikacja „Bajkowa kraina”, która ukaże się w najbliższym czasie. Książka będzie adresowana nie tylko do rodzin, w których wychowują się dzieci z zespołem Downa, ale do wszystkich innych. Jej autorką, tak samo jak słuchowiska, będzie Aleksandra Gładyś-Jakubczyk.

Słuchowisko „Bajkowa Kraina” zostanie wyemitowane na antenie naszego radia na 107,9 fm lub em.kielce.pl w czwartek, 21 marca, o godzinie 11.11 oraz o 19.19.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO