MIASTO
Nie zgadzali się na komunizm. Dziś odebrali odznaczenia
Działacze opozycji antykomunistycznej w PRL z rąk prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dra Jarosława Szarka odebrali specjalne odznaczenia. Krzyż Wolności i Solidarności trafił do 31 osób z terenu byłego województwa kieleckiego.
Krzyż Wolności i Solidarności nadawany jest od 2011 roku przez Prezydenta RP na wniosek prezesa IPN. Pierwsze odznaczenia przyznano z okazji 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż trafia do osób, które przeciwstawiły się dyktaturze komunistów, walczyły o Polskę wolną i suwerenną lub domagały się respektowania praw człowieka w okresie PRL. Źródłem ustanowienia Krzyża Wolności i Suwerenności jest Krzyż Niepodległości z II RP.
Opozycjonistom z Kielecczyzny Krzyże Wolności i Suwerenności wręczył dr. Jarosław Szarek, szef IPNu wraz z Agatą Wojtyszek, wojewodą świętokrzyskim. Dziewięć odznaczeń zostało przyznanych pośmiertnie. Uroczystość odbyła się w nowym Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” przy ul. Warszawskiej.
- Dziś to państwo polskie Wam dziękuje, państwo polskie składa Wam hołd – zwrócił się do odznaczonych dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. - Być może nie ma już tych zakładów pracy, z którymi byliście związani, być może nie wszystkim się powiodło w tym ostatnim ćwierćwieczu. Na pewno przed oczami macie państwo w tym momencie te sceny z sierpnia ‘80 roku, (…) a później z czasu próby po 13 grudnia, gdy wielu z was wywożono do więzienia na Piaskach albo gdzieś dalej. To był czas próby, kiedy za wolność znów trzeba było płacić, jak wiele razy w historii Polski. Wy ten egzamin zdaliście. Być może nie dorobiliście się majątku w wolnej Polsce, ale macie kapitał, którego nie da się kupić za żadne pieniądze. Staliście po dobrej stronie – przemawiał prezes Szarek. Dodał, że przed oznaczonymi stoi jeszcze jedno ważne zadanie, by przekazać wiedzę o wydarzeniach z czasów komunizmu młodszym pokoleniom.
- Dziękuję państwu za świadectwo jakie daliście w młodości swojej sobie, całemu pokoleniu, daliście siłę zarówno tamtym czasom jak i współczesnym. Daliście świadectwo odwagi mówienia prawdy, stania po właściwej stronie. To dla nas lekcja – mówiła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.
Zobacz zdjęcia z tej uroczystości.
Lista osób odznaczonych:
1. Wojciech Jan Arczyński
2. Juliusz Jan Braun
3. Wojciech Władysław Dębski
4. Józef Gurczyński
5. Daniel Górlicki
6. Cecylia Jasińska
7. Jadwiga Anna Kellner
8. Czesław Stanisław Kopyciński
9. Tadeusz Kowalczyk
10. Leszek Kwiecień
11. Marian Lasek
12. Ksiądz Marek Waldemar Łabuda
13. Franciszek Michałek
14. Robert Minkina
15. Krzysztof Włodzimierz Nurzyński
16. Teresa Anna Żarów-Pogłódek
17. Franciszek Poprawa
18. Mieczysław Rumas
19. Edward Rzepka
20. Ryszard Jerzy Sztando
21. Stanisław Józef Tinc
22. Edward Ungier
Lista odznaczonych pośmiertnie:
1. Teresa Barszowska
2. Zdzisław Leon Michalski
3. Wanda Salomea Pomianowska
4. Maria Teresa Prochowska-Frańczak
5. Michał Pytlarz
6. Zbigniew Franciszek Rafalski
7. Edmund Adolf Sarna
8. Jadwiga Walendzik
9. Krystyna Żurowska