MIASTO
Nagrody Miasta Kielce rozdane. Wśród laureatów Kamil Pacholec
Przyznawana od 1995 roku Nagroda Miasta Kielce to wyraz uznania dla osób, które swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniły się do promocji oraz rozwoju stolicy województwa świętokrzyskiego. W tym roku wśród laureatów znalazł się m.in. Kamil Pacholec, finalista Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
Spośród dwudziestu dwóch kandydatów miasto wybrało dziesięciu laureatów nagród indywidualnych. Każdy z nich otrzymał pamiątkową statuetkę, kwiaty i cztery tysiące złotych. W sumie na Nagrody Miasta Kielce zabezpieczono w tegorocznym budżecie 40 tysięcy złotych.
– Tradycja tej nagrody ma wiele lat i na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń naszego miasta. To jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez prezydenta Kielc. Otrzymują ją ludzie pochodzący z różnych środowisk. Wszyscy odznaczają się jednak wieloletnią pracą na rzecz miasta w różnych obszarach życia społecznego – mówi wiceprezydent Marcin Chłodnicki.
Takiego samego zdania jest również przewodniczący kieleckiej rady miasta, Jarosław Karyś. – To bardzo ważna nagroda, bo honorujemy ludzi, którzy w jakiś sposób zasłużyli się dla miasta Kielce. Dzięki niej pokazujemy i promujemy bardzo wartościowe postacie, które wiele robią niejednokrotnie chcąc robić coś dla Kielc poświęcając swój prywatny czas i zamiłowania – stwierdza.
Wśród tegorocznych laureatów Nagrody Miasta Kielce znalazł się m.in. finalista Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, Kamil Pacholec. – To jest wspaniałe wyróżnienie. Cieszę się, że władze Kielc doceniają działalność, która promuje miasto. Jestem zaszczycony, że mogę odebrać dzisiaj tę nagrodę z rąk samego prezydenta – mówił pianista.
W tym roku miasto postanowiło również docenić profesora Krzysztofa Brachę – To moje pierwsze tak prestiżowe wyróżnienie. Wychowałem się w Kielcach i w pełni utożsamiam się z tym miastem. Robię co w mojej mocy, żeby wspomagać stolicę regionu świętokrzyskiego, bo jest ona szczególna pod każdym względem – stwierdził laureat.
Nagrodę z rąk prezydenta Bogdana Wenty odebrała dzisiaj również siostra Hanna Szmigielska. – To ogromna radość. Cieszę się, że miasto uznało mój wysiłek w promowaniu wysokiej kultury, muzyki dawnej i pięknych zabytków Kielc. Jestem wdzięczna miastu, że zaangażowało się w to marzenie i wspiera nas. Ta nagroda jest tego dowodem – zaznaczyła siostra Hanna.
Sylwetki laureatów Nagrody Miasta Kielce za 2021 rok:
- KAMIL PACHOLEC – finalista I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych.
- dr hab. KRZYSZTOF BRACHA – autor ponad 20 publikacji naukowych. Oprócz pracy naukowej, zajmuje się popularyzacją wiedzy historycznej i dziedzictwa kulturowego regionu.
- GRAŻYNA SZKONTER prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”. Jest szczególnie zaangażowana w poszukiwania grobów policjantów, którzy zginęli na służbie w latach 1918-1939. Efektem tych działań było odnalezienie ponad 20 grobów na ziemi świętokrzyskiej.
- STOWARZYSZENIE OCHRONY DZIEDZICTWA NARODOWEGO. To organizacja pozarządowa pożytku publicznego, powstała na przełomie 1992/1993. Powołały ją osoby, które w latach 1988-1991 realizowały społecznie odbudowę pomnika Czwórki Legionowej.
- HALINA RUTECKA była inicjatorką budowy Pomnika Matki Polki Sybiraczki, który stanął w Kielcach. Prowadzi prelekcje na temat losu Polaków wywiezionych na Sybir.
- Siostra HANNA SZMIGIELSKA zainicjowała działalność Stowarzyszenia Schola Cantorum Kielcensis, które wraz z zespołem rozwija aktywną działalność promującą w Kielcach i regionie świętokrzyskim wysokiej jakości wykonania muzyki dawnej.
- JANUSZ RYSZARD KOWALCZYK nadzorował budowę hali widowisko-sportowej przy ulicy Żytniej, krytej pływali przy Krakowskiej, toru kolarskiego w Radomiu oraz większości stadionów sportowych w regionie.
- KAROLINA WILCZYŃSKA jest autorką kilkudziesięciu bestsellerowych powieści obyczajowych oraz wielu opowiadań. Autorka umieszcza akcje wielu swoich powieści w Kielcach i regionie, opisując miejsca zabytkowe, piękno miasta oraz Gór Świętokrzyskich.
- KAROL FIJAŁKOWSKI – podczas jego urzędowania rozpoczęło działalność KCK. Przyczynił się także do ponownego wręczania ustanowionej wcześniej a zapomnianej Nagrody Miasta Kielce oraz Nagrody Nadzieja Kielc. Od 1997 roku aktywnie działa na rzecz Świętokrzyskiego Klubu „Amazonki”.
- ANDRZEJ BORYS fotografik, pomysłodawca i realizator Międzynarodowych plenerów fotograficznych ART-ECO.
- Nagroda specjalna: REGIONALNE CENTRUM KRWIODAWSTWA I KRWIOLECZNICTWA W KIELCACH jest jednostką publicznej służby krwi, a wśród jej zadań na pierwsze miejsce wysuwa się pobieranie krwi.