Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Można już składać wnioski o 500 plus

środa, 01 lutego 2023 07:18 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Można już składać wnioski o 500 plus
Można już składać wnioski o 500 plus
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Można już składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Formularze w postaci elektronicznej przesyłamy do ZUS-u - przypomina Paweł Szkalej, rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach.

Nowy okres rozliczeniowy rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r.

- Aby uzyskać ciągłość w wypłacaniu tego świadczenia, wnioski należy złożyć do 30 kwietnia. Jeżeli rodzice dziecka złożą go do końca czerwca, wówczas świadczenie będzie przekazane z wyrównaniem od 1 czerwca 2023 roku. Z kolei, jeśli wniosek złożony zostanie po 30 czerwca, wtedy świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku – wyjaśnia Paweł Szkalej.

Formularze można przysyłać poprzez bankowość elektroniczną, portal emp@tia.pl oraz platformę usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

 - Można to także zrobić za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS.  Myślę, że jest to najwygodniejszy i najprostszy sposób – uzupełnił Szkalej.

 Przypominamy, ze 500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

- Na PUE ZUS wnioski mogą składać: matka albo ojca dziecka, osoba, która sprawuje pieczę zastępczą nad dzieckiem albo jest opiekunem prawnym, czy opiekunem faktycznym. Może to też zrobić dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, opiekuńczo-terapeutycznej, interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego, czy domu pomocy społecznej – wymienia rzecznik kieleckiego oddziału ZUS.

Świadczenie przysługuje również Ukraińcom, którzy przybyli do naszego kraju w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO