MIASTO
UM zwiększy na stronie liczbę informacji o uchodźcach. Mieszkańcy: Nie za późno?
Od wybuchu wojny w Ukrainie minęły już blisko trzy tygodnie. W tym czasie do województwa świętokrzyskiego przybyło kilkadziesiąt tysięcy uchodźców. Jak zgłaszają Radiu eM mieszkańcy, oficjalna strona Urzędu Miasta jest niedostosowana do potrzeb tych osób.
– Z ciekawości wszedłem na oficjalne strony innych samorządów. I tak na przykład w Rzeszowie w jednym miejscu znalazłem formularz online dla wolontariuszy, infolinię dla uchodźców, informację o zbiórkach z aktualizowaną na bieżąco listą potrzeb, informację o możliwości bezpłatnego korzystania z internetu w każdej bibliotece czy o bezpłatnej pomocy lekarskiej. Podobnie jest chociażby w Lublinie czy Łodzi. W porównaniu do tych miast, w Kielcach nie dzieje się nic – poinformował Radio eM pan Jan, mieszkaniec Kielc.
O komentarz poprosiliśmy w kieleckim ratuszu. Odpowiedzi udzielił nam rzecznik prasowy prezydenta Kielc, Tomasz Porębski (wypowiedź z 11 marca):
– Na oficjalnej stronie miasta uruchomiliśmy zakładkę „Pomoc dla Ukrainy”, która jest dostępna pod łatwym do zapamiętania adresem www.kielce.eu/ukraina. Są w niej umieszczone wszystkie informacje publikowane przez nas na temat pomocy dla obywateli Ukrainy. Zamieściliśmy także odnośniki do ważnych komunikatów na stronach rządowych, które są opublikowane w kilku językach. Te informacje nie były przez nas kopiowane, ponieważ poszczególne ministerstwa często aktualizują te treści, a chcemy, żeby do uchodźców trafiały tylko rzetelne i sprawdzone informacje – tłumaczył rzecznik.
W najbliższym czasie miasto planuje rozbudowę serwisu. – Zamierzamy stworzyć w nim proste, intuicyjne kompendium wiedzy dla wszystkich obywateli z Ukrainy, z podziałem na konkretne kategorie, np. praca, edukacja, pomoc społeczna itd. Poszczególne wydziały i jednostki są w trakcie opracowywania ważnych i przydatnych informacji ze swoich sektorów, które zostaną przetłumaczone na język ukraiński i następnie opublikowane w dwóch językach – wyjaśnił Porębski.
– To bardzo fajna informacja, ale nie jest trochę za późno? Inne miasta podjęły takie kroki o wiele szybciej. Jeśli się chce, to się wszystko da – komentuje nasz czytelnik.
Wśród samodzielnych działań podjętych do tej pory przez kielecki samorząd na rzecz pomocy uchodźcom można wymienić darmowe przejazdy komunikacją miejską, zbiórkę na rzecz partnerskiej Winnicy, ofertę bezpłatnej pomocy prawnej i powołanie pełnomocnika ds. Ukraińców.