Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kwesta na renowację kieleckich cmentarzy

czwartek, 01 listopada 2018 14:11 / Autor: Radio eM
Kwesta na renowację kieleckich cmentarzy
Kwesta na renowację kieleckich cmentarzy
Radio eM
Radio eM

We Wszystkich Świętych i dzień Zaduszny przy cmentarzach odbywa się kwesta na renowację zabytkowych nagrobków. Wolontariusze z puszkami stoją w 20 punktach kieleckich cmentarzy: Starym, Nowym, Partyzanckim, Wojskowym i Prawosławnym, na Piaskach, Białogonie i w Cedzynie. Kwestę od 26 lat organizuje Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego.  

Do tej pory dzięki hojności kielczan podczas kwest na kieleckich nekropoliach co roku udało się zebrać kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na konserwację ponad 390 zabytkowych pomników, wykonanych z różnego rodzaju kamienia i żeliwa. Na przestrzeni 25 lat w kwestach wzięło udział około 8,2 tysiąca osób.

– W 2017 roku dzięki pieniądzom z cmentarnej kwesty udało się nam odnowić 15, a w 2018 – 14 pomników. Przez wszystkie te lata, kiedy kielczanie wrzucają do naszych puszek datki na konserwację tych zabytków, o które zadbać musimy wszyscy, bo rodziny już nie żyją, cmentarze w naszym mieście zmieniły swój wygląd – mówi Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach, organizującego w listopadowe dni zbiórki na kieleckich cmentarzach.

Dzięki pieniądzom z kwest na kieleckich cmentarzach prawie już nie ma niszczejących, zarastających trawą i zielskiem nagrobków. Ale pozostaje wiele, które trzeba poprawiać, bo korozja rozsadza krzyże, bo trzeba odtwarzać w tworzywie ukradzione przez złodziei metalowe części i elementy.

– Dziękuję wszystkim, którzy pomagają nam swoją pracą i darowanymi pieniędzmi ratować nagrobki na kieleckich cmentarzach. Dziękuję miastu, które wspiera nas, podwajając zebraną w publicznej kweście kwotę. To dzięki wspólnemu działaniu tak wiele możemy zrobić – mówi prezes Szrek. Zachęca też do wstępowania i pracy w Stowarzyszeniu Ochrony Dziedzictwa Narodowego każdego, kto interesuje się przeszłością Kielc i regionu i chce poświęcić swój wolny czas pracy społecznej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO