MIASTO
Kolejny szpital nawiązał współpracę z Bankiem Komórek Macierzystych
Kobiety rodzące w Szpitalu Kieleckim będą mogły oddać krew pępowinową – to efekt nawiązania współpracy z Publicznym Bankiem Komórek Macierzystych, funkcjonującym przy Regionalnym Centrum Naukowo Technologicznym koło Chęcin.
Jak podkreślają specjaliści, krew pępowinowa może pomóc w leczeniu wielu chorób.
– Terapie, które ją wykorzystują są coraz bardziej popularne. Krew pępowinowa, a właściwie preparat komórek macierzystych może posłużyć w leczeniu ponad 80 chorób – wyjaśnia mgr Katarzyna Tomas, z diagnostyki laboratoryjnej Publicznego Banku Komórek Macierzystych.
Z materiału, który przechowywany jest w Podzamczu, może skorzystać każdy niespokrewniony z dawcą biorca.
– Krew pępowinową przechowujemy w zbiornikach kriogeniczniach, których temperatura utrzymuje się na poziomie… - 196 stopni Celsjusza. To sprawia, że teoretycznie komórki nie maja „daty ważności”. Zostało to potwierdzone, również w praktyce, gdy przebadano 24 letnią krew pępowinową i nie zatraciła ona swoich wartości leczniczych – podsumowuje Katarzyna Tomas.
Szpital Kielecki św. Aleksandra to trzecia placówka w regionie, która będzie dostarczać komórki macierzyste do Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. Taka współpraca nawiązał już Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka.