MIASTO
Kielecka klinika z europejskim certyfikatem
Klinika Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach otrzymała certyfikat akredytacyjny. Przyznała go Europejska Rada i Kolegium Położnictwa i Ginekologii (EBCOG). Obecnie posiada go jedynie 6 klinik w Polsce i 171ośrodków w Europie.
– Ten certyfikat świadczy o tym, że Klinika Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach spełnia standardy dotyczące leczenia pacjentek oraz szkolenia rezydentów na poziomie europejskim – podkreśla profesor Wojciech Rokita, kierownik kliniki. Jak zaznacza, dla pacjentek oznacza to, że są leczone w jednostce, która oferuje opiekę zgodną ze standardami obowiązującymi we wszystkich krajach Unii Europejskiej. – Nieco wcześniej niż my taki certyfikat otrzymała klinika w szpitalu Charite w Berlinie, jedna z najlepszych klinik w Europie, jeżeli i nie na świecie – uzupełnił profesor.
Na przyznanie certyfikatu miała też wpływ współpraca szpitala z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach. Mogą go otrzymać tylko te jednostki, które posiadają zaplecze naukowe, prowadzą działalność naukową i ściśle współpracują z uniwersytetem. Lecznica na kieleckim Czarnowie ten warunek spełnia, ponieważ stanowi zaplecze kliniczne Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UJK. – My w tej chwili traktujemy się integralnie. Na podstawie wielu umów szpital stał się lecznicą uniwersytecką. Certyfikat jest wyrazem stwierdzenia pewnej jakości współpracy między szpitalem a uniwersytetem. To również zwrócenie uwagi na pewne szczegóły kliniczne i naukowe całemu zespołowi szpitala i uczelni. To jest bardzo ważne, ponieważ poprzez audyty nie tylko się sprawdzamy, ale edukujemy – powiedział prof. Stanisław Głuszek, prorektor ds. medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Klinika Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach może pochwalić się dużymi osiągnięciami w zakresie opieki okołoporodowej. Od 2012 roku stale zmniejsza się tu umieralność noworodków. – Do 2012 roku umieralność płodów a także noworodków była bardzo duża. Od pięciu lat to się zmienia. Obecnie jesteśmy jednym z tych miejsc w Europie, gdzie ta liczba jest najniższa – mówi prof. Rokita.
Europejska Rada i Kolegium Położnictwa i Ginekologii (European Board and College of Obstetrics and Gynaecology) to organizacja, której zadaniem jest zunifikowanie kształcenia podyplomowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii w krajach Unii Europejskiej.