Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kielczanie wspomną Wyklętych

poniedziałek, 25 lutego 2019 15:57 / Autor: Michał Łosiak
Kielczanie wspomną Wyklętych
Kielczanie wspomną Wyklętych
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Msza Święta, uroczysty apel, ale i szereg wydarzeń towarzyszących znalazło się w planie obchodów tegorocznego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kielcach. Na uroczystości zaprasza Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski oraz dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Rozpoczną się one o godzinie 9, kiedy to zostaną złożone znicze w miejscach poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godzinie 10 na Cmentarzu Piaski przy ulicy Zagnańskiej odegrany zostanie Hymn państwowy, odczytany Apel Pamięci, odmówiona modlitwa, a uczestnicy uroczystości złożą kwiaty. Zapalone zostaną również znicze na Kieleckiej Łączce i mogiłach Niezłomnych, którzy spoczywają na cmentarzu poza Łączką.

Następnie, o godzinie 15 w Bazylice Katedralnej wierni odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia i odprawiona zostanie Msza Święta przez biskupa Mariana Florczyka, biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po niej nastąpi przejście do byłego więzienia kieleckiego, gdzie uczestnicy złożą kwiaty pod ścianą straceń. Dalszy ciąg uroczystości odbędzie się na skwerze im. Stefana Żeromskiego pod Pomnikiem Armii Krajowej. Odegrany będzie Hymn Państwowy, a na maszt zostanie wciągnięta Flaga Narodowa. Zgromadzeni kielczanie odmówią specjalną modlitwę i wysłuchają Apelu Pamięci, po czym żołnierze oddadzą salwę honorową. Złożone zostaną także wieńce i wiązanki. – Zapraszam wszystkich, tak abyśmy wspólnie oddali cześć bohaterom, którzy walczyli za naszą wolność i niepodległość – mówi Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Obchodom towarzyszyć będzie szereg wydarzeń. 28 lutego o godzinie 17 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbędzie się prezentacja spektaklu „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. 1 marca o godzinie 10 rozstrzygnięty zostanie także konkurs „Żołnierze Niezłomni – Zapomnianym Bohaterom naszego regionu”. Również tego dnia o godzinie 11 w Kieleckim Centrum Kultury przedstawiony zostanie spektakl „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”, zaś w Delegaturze IPN zobaczymy wystawę „Zapomniane Ogniwo”. 3 marca odbędzie się bieg „Tropem Wilczym”, zaś 5 marca o godzinie 18 w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej będziemy mogli wziąć udział w debacie „Żołnierze Wyklęci” zorganizowanej przez Fundację im. Stefana Artwińskiego. – Ten Dzień odsłania nie tak dobrze znaną historię i losy powojenne żołnierzy, którzy postanowili nie godzić się na to co zgotował im los. Byli wierni swoim ideałom. Ta historia pokazuje trudne dzieje Polski. Dzięki nie poznajemy postawy bohaterów, ale także działania aparatu represji i releacje polsko-sowieckie. Jesteśmy na takim etapie, że nie tylko pamięć, ale także jej zrozumienie jest bardzo ważna – tłumaczy dr Koczwańska-Kalita.

W konferencji zapowiadającej wydarzenia związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięli udział także parlamentarzyści: posłanka Maria Zuba, senator Krzysztof Słoń i poseł Andrzej Kryj.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO