MIASTO
Kielce świętowały niepodległość
Msza Święta za Ojczyznę, składanie wieńców pod pomnikami, ceremoniał wojskowy, rekonstrukcja historyczna i koncerty – tak Kielce uczciły 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości odbyły się po rocznej przerwie, spowodowanej obostrzeniami epidemicznymi.
Obchody rozpoczęły się o 10:30 od złożenia wieńców przed pomnikiem Niepodległości przed dworcem kolejowym. Pół godziny później w kieleckiej bazylice katedralnej rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Po zakończonym nabożeństwie zgromadzeni kielczanie wspólnie odśpiewali hymn państwowy na dziedzińcu Pałacu Biskupów Krakowskich, skąd wyruszyła kolumna pododdziałów, aby dotrzeć na Plac Wolności.
Główna część obchodów rozpoczęło złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Kielce, podpułkownikowi Jarosławowi Zdanowiczowi przez dowódcę uroczystości majora Arkadiusza Radzińskiego. Po przeglądzie pododdziałów i podniesieniu flagi państwowej, dowódcy zgromadzonych pododdziałów złożyli meldunki o gotowości do uroczystej odprawy wart, następnie przedstawiciele wszystkich kompanii objęli posterunek honorowy przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Przemówienie okolicznościowe wygłosił Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz:
- To piękny dzień, jedno z niewielu świąt, które dały nam wolność i przeprowadziły nas do nowej Ojczyzny. To także dzień, w którym możemy podziękować tym, którzy walczyli i teraz walczą o wolność, ale i zastanowić się, czy właściwie wychowujemy tych, którzy będą walczyć o wolność. Bo ona nigdy nie jest dana raz na zawsze i tylko od nas zależy, czy ją utrzymamy - zaznaczył wojewoda.
W krótkim wystąpieniu wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk poprosił zebranych, aby nagrodzili oklaskami służących obecnie na polsko-białoruskiej granicy mundurowych
Wiceminister sportu Anna Krupka przywołała postać wybitnego sportowca Janusza Kusocińskiego:
- Działał w organizacji podziemnej, został aresztowany przez Gestapo, przetrzymywany w więzieniu. Nie poddał się, nie zdradził kolegów w konspiracji. Nie przystał na propozycję Niemców, nazistów, a proponowano mu, aby był trenerem niemieckiej reprezentacji lekkoatletycznej. Pomimo tego, że w więzieniu odwiedzał go Himmler, nie wyrzekł się polskości i zapłacił za to najwyższą cenę.
Kolejnym punktem uroczystości było także wręczenie awansów na wyższe stopnie służbowe świętokrzyskim żołnierzom. Majorem rezerwy został też marszałek województwa Andrzej Bętkowski.
W niepodległościowym apelu pamięci, przywołano nazwiska ważnych dla polskiej niepodległości postaci. Wszystkich bohaterów uczczono salwą honorową.
Po złożeniu wieńców, odbyła się uroczysta defilada pododdziałów honorowych. W wiązance pieśni legionowych zaprezentowała się Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, młodzież z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach przygotowała pokaz musztry paradnej.
Kolejnym punktem obchodów był pokaz rekonstrukcji historycznej, przedstawiający walki z okresu III Powstania Śląskiego
Dla przychodzących na plac przygotowano również wiele innych atrakcji – pokaż sprzętu świętokrzyskich służb mundurowych oraz wojskową grochówkę. Chętni mogli zaszczepić się przeciw koronawirusowi.
http://emkielce.pl/miasto/kielce-swietowaly-niepodleglosc#sigProGalleria32f3d02af0