Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Jest sposób na efektywne inwestycje w służbie zdrowia

poniedziałek, 27 lutego 2017 10:50 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Jest sposób na efektywne inwestycje w służbie zdrowia
Jest sposób na efektywne inwestycje w służbie zdrowia
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Ministerstwo zdrowia prowadzi w województwach akcję informacyjną dotyczącą systemu, który ma usprawnić proces oceny wniosków o unijne dotacje dla jednostek służby zdrowia.  Właśnie w tej sprawie z wicewojewodą świętokrzyskim Andrzejem Bętkowskim spotkał się wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Od września ubiegłego roku funkcjonuje w Polsce Instrument Oceny Celowości Inwestycji w Sektorze Zdrowia, tzw. IOWISZ.  System ten  wykorzystywany jest przez ministra zdrowia oraz wojewodów przy wydawaniu opinii o celowości inwestycji w ramach prowadzonej działalności leczniczej w zakresie leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.  Jak podkreśla wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda, pełni on dwie funkcje. – Po pierwsze jest to pewnego rodzaju tarcza, od której odbijają się nietrafione pomysły, te których realizacja w regionie, mogłaby tak naprawdę zaszkodzić funkcjonowaniu służby zdrowia. Druga funkcja ma zachęcić wszystkich tych, którzy maja pomysły , aby podnosić jakość służby zdrowia, wprowadzać nowe metody leczenia. Dzięki temu narzędziu mogą sprowadzić swoje szanse na powodzenie realizacji i dofinansowanie – powiedział.

Do tej pory w województwie świętokrzyskim z tego systemu skorzystały jedynie cztery podmioty medyczne. – Przyznam szczerze, że jesteśmy zawiedzeni, że jest tych wniosków jest tak mało. Wiemy, że są województwa, które mają podobną liczbę ludności do nas, tych wniosków mają więcej – powiedział wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski przyznaje, że jest zawiedziony. Spośród tych wniosków jeden został już odrzucony. Dotyczył on utworzenia poradni diagnostycznej PET przez prywatnego przedsiębiorcę. Bogumiła Niziołek, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Urzędzie Wojewódzkim wyjaśniła, że wniosek ten nie mógł uzyskać pozytywnej opinii między innymi dlatego, że w województwie świętokrzyskim PET już funkcjonuje i nie ma potrzeby uruchamiania kolejnego.

Ocena w systemie IOWISZ opiera się na spojrzeniu na inwestycję z wielu perspektyw, nie tylko perspektywy rozwoju polskiej służby zdrowia, ale także polskiej gospodarki oraz potrzeb społecznych. Przy ocenie brane są pod uwagę m.in. wpływ na: realizację zidentyfikowanych potrzeb zdrowotnych, infrastrukturę, sprzęt i finanse, sytuację pacjentów, ich rodzin oraz lekarzy, a także rozwój nauki, innowacji oraz edukacji. Ocena dokonywana jest w oparciu o informacje płynące z map potrzeb zdrowotnych, priorytetów dla regionalnej polityki zdrowotnej oraz innych istotnych źródeł – łatwo dostępnych dla wnioskodawców i możliwych do weryfikacji przez urzędy.

IOWISZ, jako narzędzie kompleksowe, ułatwił wdrożenie map potrzeb zdrowotnych publikowanych przez Ministra Zdrowia i ich akceptację przez Komisję Europejską. Jednocześnie w przyszłości Minister Zdrowia przewiduje rozszerzenie zakresu zastosowania IOWISZa w przypadku inwestycji realizowanych ze środków krajowych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO