Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Jak wyrzucać odpady w czasie pandemii?

piątek, 23 października 2020 11:32 / Autor: Marzena Rygiel
Jak wyrzucać odpady w czasie pandemii?
Jak wyrzucać odpady w czasie pandemii?
Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Czy podczas pandemii obowiązuje segregowanie odpadów, w jaki sposób bezpiecznie pozbyć się zużytej maseczki i czy w czasie kwarantanny można wyjść z domu, żeby wyrzucić śmieci? Odpowiedzi na wszystkie te pytania przypomina grupa Eneris, odpowiedzialna za odbior odpadów na terenie Kielc.

Osoby skierowane na kwarantannę przez Sanepid w żadnym wypadku nie powinny wychodzić z domu, nawet z odpadami. W celu pozbycia się ich należy poprosić wybraną osobę o wyrzucenie ich za nas, pamiętając o odpowiednich środkach ostrożności.

„Zaleca się odczekanie 72 godzin zanim przekaże się worek z odpadami do odbioru; należy umieścić odpady w worku i w miarę możliwości spryskać go preparatem wirusobójczym, […] osoba wynosząca odpady z miejsca izolacji wkłada (w rękawiczkach) wystawiony przez osobę w izolacji worek do drugiego worka, zawiązuje/zamyka go i zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru (oprócz dokładnego zawiązania worka, można zamknąć go dodatkowo przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka) oraz oznacza datę i godzinę zamknięcia worka”,  czytamy na stronie eneris.pl

Przed i po każdej czynności związanej z dotykaniem odpadów, należy używać rękawiczek ochronnych i koniecznie umyć ręce. Śmieci takie jak zużyte baterie i akumulatory oraz świetlówki, których nie można łączyć z innymi powinny być pozostawione w domu i przekazane do systemu gminnego, kiedy będzie można opuścić miejsce izolacji.

Należy zwracać też uwagę na odpowiedni sposób pozbywania się maseczek i rękawiczek ochronnych. W biurach i miejscach pracy zalecane jest ustawienie pojemników, do których można je wyrzucać.

„Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia są to odpady komunalne zmieszane i należy je wrzucać do czarnego pojemnika. Należy jednak pamiętać o tym, że na takiej maseczce może pozostać groźny wirus. Osoby, które zajmują się zbiórką czy sortowaniem takich odpadów (ładowacze śmieciarek czy osoby pracujące w sortowaniach odpadów) nie mogą mieć kontaktu z nimi. Dlatego zużyte maseczki należy przed wyrzuceniem włożyć do torebki plastikowej i szczelnie zawiązać” – czytamy.

Wiosenna fala pandemii pokazała, że wiele osób wykorzystało ten czas na remonty, prace budowlane lub wymianę mebli. Kupując nowy sprzęt, pozbywamy się starego.

– Należy pamiętać, że elektrośmieci należy oddawać do odpowiednich miejsc, takich jak sklepy ze sprzętem AGD/RTV czy Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W żadnym wypadku nie należy ich wystawiać pod altany na odpady. Niezmiernie ważne jest, by stare meble, dywany czy zużyte opony nie zalegały w przestrzeniach osiedli, a szczególnie nie zastawiały wejścia do altan. W takich wypadkach odpady mogą nie być odbierane przez służby komunalne przez brak dostępu – apeluje Magdalena Sułek-Domańska z firmy komunalnej ENERIS, przedstawiciel Koalicji 5 frakcji.

Grupa Eneris przypimna także, że pandemia nie zwalnia z obowiązku segregowania odpadów. Cały czas powinniśmy przestrzegać zasad sortowania ich na pięć frakcji: papier (pojemnik niebieski), tworzywa sztuczne i metale (pojemnik żółty), szkło (pojemnik zielony), bio (pojemnik brązowy) oraz odpady zmieszane (pojemnik czarny).

Więcej informacji na temat postępowania z odpadami można znaleźć na stronie www.gis.gov.pl. Szczegółowe zasady segregowania odpadów na 5 frakcji zawarte są w materiałach informacyjnych na stronie www.5frakcji.pl.

ENERIS Odpady w czasie pandemii plakat 1

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO