Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[INTERWENCJA] Prąd na działce? Sprawa skończy się w sądzie

piątek, 09 lipca 2021 10:40 / Autor: Michał Łosiak
[INTERWENCJA] Prąd na działce? Sprawa skończy się w sądzie
[INTERWENCJA] Prąd na działce? Sprawa skończy się w sądzie
Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Chciałem podłączyć prąd, ale potrzebna jest umowa dzierżawy i nikt nie chce mi jej dać – z takim problemem zwrócił się do nas pan Marian Bugajski, który od lat użytkuje działkę w ogródkach za Osiedlem Świętokrzyskim. Wszystko wskazuje na to, że sprawa zakończy się na sali sądowej.

Rodzinny Ogród Działkowy im. Stefana Żeromskiego położony jest na północy Kielc, tuż za Osiedlem Świętokrzyskim. Ogromny teren działkowy określany jest często jako… największy w Europie. Ile w tym prawdy – nie wiadomo.

Wiadomo jednak, że od lat tamtejszym działkowcem jest Marian Bugajski. Od 1997 roku dba o swoją działkę, która wyróżnia się – pozytywnie – na tle innych. Regularnie wpłaca również coroczną opłatę.

– Działka to świetne miejsce do odpoczynku. Staram się, żeby była piękna. Pomyślałem, żeby podłączyć do niej prąd, bo warto iść z duchem czasu – mówi nam pan Marian.

Niestety, tutaj pojawiły się problemy. W czasach, gdy przejmował swoją działkę nie sporządzano umowy dzierżawy, ponieważ nie było to wymagane przez prawo. Teraz, firma energetyczna, która jest gotowa podłączyć prąd, żąda jednak tego dokumentu.

– Potrzebny mi jeden papierek. Poprosiłem o umowę dzierżawy Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Rozmawiałem z panią prezes, ale odpowiedziała mi, że taki dokument może wydać jedynie Miasto Kielce – tłumaczy nasz rozmówca.

Sytuacja stała się więc patowa. Skontaktowaliśmy się z władzami ogródków działkowych.

– Ten pan nabył działkę w 2002 roku. Wówczas nie podpisywaliśmy umowy dzierżawy i ten stan zmienił się dopiero w 2013 roku. Mamy zaświadczenie potwierdzające tytuł prawny działkowca do działki. Na mocy zmienionej ustawy każdy działkowiec uzyskał automatycznie prawo dzierżawy. Mamy dla pana Marian odpowiedni dokument – podkreśla Małgorzata Ręgwińska z Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego.

Niestety, taki dokument może okazać się niewystarczający. Jak mówi kielecka adwokat Marta Trela, konieczne będzie złożenie powództwa o ustalenie istnienia stosunku prawnego. Mówiąc prościej – sprawa skończy się w sądzie. Ten rozstrzygnie, czy działkowiec użytkuje swoją działkę na zasadzie dzierżawy. Jeśli przyzna mu rację, wówczas wyrok sądu zastąpi umowę dzierżawy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO