MIASTO
Ignacy Manteuffel – wojewoda kielecki
Urodził się na Łotwie, ale los doprowadził go do Kielc. Dziś obchodzimy 97. rocznicę objęcia przez Ignacego Manteuffla urzedu wojewody kieleckiego. Był sprawnym organizatorem, a jego zasługi w naszym regionie są nie do przecenienia.
Jest 1875 rok. Wówczas w majątku rodziny Manteufflów na obecnej Łotwie rodzi się Ignacy. Choć o tym dziś zapominamy, były to kresy dawnej Rzeczpospolitej. Manteufflowie należą do tych rodzin, w których patriotyzm stał na pierwszym miejscu.
„Ze czcią i rozrzewnieniem wspominał on wpływ domu rodzinnego, owianego atmosferą patriotyzmu, czynnego na kresach, zwłaszcza w dziedzinie obrony ziemi ojczystej w epoce ucisku po powstaniu roku 1863., którego uczestnikiem był ojciec wojewody, zesłany za udział w powstaniu do Omska, dokąd dobrowolnie towarzyszyła mu matka wojewody” – pisała Gazeta Kielecka.
Ignacego, którego dalsze losy doprowadziły do Kielc, ukształtowało nie tylko wychowanie, ale i edukacja. Podczas studiów w Uniwersytecie Dorpackim, gdzie ukończył Wydział Prawny w 1897 roku, zacieśnił węzły solidarności i przyjaźni koleżeńskiej wśród korporacji „Polonia”, która z dumą krzewiła polskość.
Do 1915 roku był adwokatem w Rydze, co umożliwiło mu działalność społeczną.
„Trzymiesięczny pobyt pod rządami bolszewickimi dał mu poznać całą przewrotność metod i zasad komunistycznych” – czytaliśmy w Gazecie Kieleckiej.
Od kwietnia 1918 roku rozpoczął karierę urzędniczą w Polsce. Był naczlnikiem Wydziału Administracyjnego, a wreszcie wicewojewodą warszawskim. Ostatni etap życia związany był jednak z Kielecczyzną.
Dokładnie 97 lat temu, 4 czerwca 1924 roku objął urząd wojewody kieleckiego i dał się zapisać jako sprawny reprezentant rządu w terenie.
„Nie poprzestał na swej głębokiej teoretycznej znajomości ustaw państwowych, lecz przedewszystkiem w licznych objazdach zapoznał się dokładnie z miejscowemi warunkami społecznemi i ekonomicznemi ludzi i całego tereny podwładnego mu województwa” – tak opisywała jego działalność Gazeta Kielecka.
Rozpoczął od walki z biurokracją, upraszczając pracę podległych mu władz. Dbał również o wzmocnienie samorządu, co uważał za jedno z narzędzi do zwiększenia siły całego kraju. „Wprowadził instytucję okresowych Zjazdów przedstawicieli samorządów powiatowych i miejskich” – informowała prasa. W sześciu większych miastach województwa rozpoczął budowę wodociągów i kanalizacji. u
„Wobec braków samorządu, któryby uzupełniał opiekę społeczną sprawowaną przez związki komunalne i miasta wydzielone oraz wobec potrzeby organizowania specjalnych zakładów opiekuńczych i finansowego ich wsparcia, powstał w 1925 roku Komitet Społeczny Województwa Kieleckiego” – pisała „Kielecka”. Dzięki temu powstał m.in. Dom wychowawczy dla chłopców trudnych do prowadzenia w Herbach, czy Szkoła żeńska w Chmielniku.