Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Harcerze rozpoczęli wakacje. Będą aktywnie spędzać czas

wtorek, 04 sierpnia 2020 13:18 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. Facebook Hufiec ZHP Kielce-Południe
Beata Kwieczko

Hufiec ZHP Kielce-Południe rozpoczął Nieobozową Akcję Letnią, a Hufiec Kielce-Miasto przygotowuje się do organizacji dwóch obozów. To wszystko w ramach Harcerskiego Lata 2020. Z różnych form wypoczynku skorzysta około 350 zuchów i harcerzy.

W Nieobozowej Akcji Letniej bierze udział 11 gromad i drużyn z Hufca Kielce-Południe. Zuchy i harcerze spotykają się na terenie miasta, głównie na jego obrzeżach, w okolicach lasów i rezerwatów, gdzie mają większy kontakt z przyrodą.

– To kontynuacja pracy śródrocznej naszych drużyn, ponieważ organizowana jest ona indywidualnie przez drużynowych dla dzieci w grupach od 10 do 20 osób. Codziennie wybierają się one na zajęcia w inne miejsce, gdzie poznają tzw. techniki harcerskie, np. uczą się pierwszej pomocy, orientacji w terenie i historii harcerstwa – mówi harcmistrz Adam Niepokój, komendant Hufca Kielce-Południe.

Akcja potrwa do niedzieli, 8 sierpnia. Bierze w niej udział 137 dzieci i 15 osób z kadry.

Wypoczynek został przygotowany zgodnie z wytycznymi  Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego, jak również Głównej Kwatery ZHP.

– Organizacja takiego obozu, na jaki jeździmy co roku, byłaby dosyć trudna, dlatego zdecydowaliśmy się na akcję w mieście dla części dzieci. Zajęcia odbywają się w mniejszych grupach, tych samych, w których dzieci pracowały w ciągu roku – dodaje harcmistrz Niepokój.

W ramach Harcerskiego Lata 2020 będzie odbywał się także obóz Hufca, którego organizatorem jest ZHP Kielce-Miasto.

– Planowaliśmy obóz, który miał sie odbyć w Lublińcu na początku lipca, ale z powodu sytuacji epidemiologicznej zrezygnowaliśmy z niego i przygotowaliśmy dla naszych harcerzy i zuchów inną ofertę w innym terminie – informuje podharcmistrz Mateusz Dróżdż, komendant Hufca Kielce-Miasto.

– Organizujemy dwa wyjazdy. Pierwszy od 11 do 16 sierpnia w harcerskim ośrodku "Lubianka" w Starachowicach, gdzie będą obozować harcerze i harcerze starsi, czyli dzieci w wieku od 10 do 13 i od 13 do 16 lat. Drugi wyjazd jest dla zuchów i odbędzie się w Ptaszyńcu koło Małogoszcza od 24 do 26 sierpnia – uzupełnia.

W obu obozach weźmie udział około 200 osób.

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO