Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Gustaw Herling-Grudziński patronem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej

poniedziałek, 20 maja 2024 13:50 / Autor: Michał Łosiak
Gustaw Herling-Grudziński patronem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
Gustaw Herling-Grudziński patronem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Od dziś (20 maja) Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka ma swojego patrona. Został nim Gustaw Hering-Grudziński, wybitny polski pisarz urodzony w Kielcach. W uroczystościach wzięła udział jego córka – Marta Herling.

Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta w bazylice katedralnej w Kielcach. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk. Wierni modlili się za duszę Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz zmarłych kieleckich literatów.

– Herling-Grudziński był postacią niezwykłą. Jako kielczanie nie powinniśmy o nim zapominać z szacunku dla jego życia i twórczości. Z jego książki „Inny świat” trafia do mnie mocno zdanie „Człowiek nie może żyć, nie wiedząc po co żyje”. Mówi on to do każdego z nas. Znajomość jego historii i życia nadaje tym słowom szczególne znaczenie. Wypowiada je człowiek doświadczony przez życie – dotknięty wojną, obozem pracy, zesłaniem, rozstaniem z Kielcami i Polską. Doświadczał biedy i nienawistnych oczu wroga. Widział skalę nienawiści. Patrzył na tych, którzy sami deptali swoją godność. Wiedział jednak, że w człowieku jest coś, czego nie można nigdy zniszczyć – mówił biskup Marian Florczyk.

Posłuchaj całej homilii:

Po Mszy Świętej wszyscy zebrali się przed wejściem do biblioteki, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Obecna była Marta Herling, córka pisarza, dla której – jak sama mówiła – była to szczególnie wzruszająca uroczystość.

– Ta tablica to znak obecności mojego ojca w Kielcach. Mam nadzieję, że to zainspiruje młodych czytelników do sięgnięcia po jego dzieła i pisma – dodała, wspominają Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

– Ojciec był bardzo surowy, ale jednocześnie niezwykle rodzinny. Opiekował się bardzo głęboko nami. Miał także swój świat literacki, kiedy zamykał się w swoim gabinecie i pracował. Wielką radością dla niego było posiadanie własnej rodziny po tylu latach trudu i cierpienia – mówiła.

Gustawa Herlinga-Grudzińskiego miał okazję poznać również Konrad Cedro, prezes Europejskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, który także wziął udział w uroczystości.

Więcej: https://emkielce.pl/audycje-radiowe/piata-strona-swiata-literackie-podroze-z-miloszem-herlingiem-grudzinskim-i-giedroyciem

Jak podkreślał z kolei Sylwester Kasprzyk, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej nowy patron stanowi nobilitację dla placówki.

– Czujemy również mobilizację do dalszych działań. Chcemy, aby kielczanie coraz częściej korzystali z naszych usług i księgozbioru biblioteki – zaznaczał.

Przy ulicy Jana Pawła II w Kielcach otwarto również specjalną wystawę dotyczącą pisarza. Odbyła się również specjalna konferencja na temat nowego patrona PBW.

Gustaw Herling-Grudziński urodził 20 się maja 1919 roku w Kielcach w dość zamożnej, spolonizowanej rodzinie żydowskiej. Uczęszczał do gimnazjum im. Mikołaja Reja (dziś I LO im. Stefana Żeromskiego). Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. Eseista, krytyk literacki, żołnierz walczący pod Monte Cassino i więzień sowieckich łagrów, których rzeczywistość opisał w książce „Inny świat”. W roku 1998 postanowieniem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego został odznaczony Orderem Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej. Zmarł w nocy z 4 na 5 lipca 2000 roku w Neapolu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO