Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] Kielce pamiętały. Uczciliśmy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

sobota, 01 sierpnia 2020 17:45 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Dzisiaj Kielce pokazały, że mimo upływu lat nadal pamiętają o bohaterach powstania Warszawskiego. Punktualnie o godzinie 17 w całym mieście zawyły syreny.

– Spotykamy się w tym szczególnym miejscu, w tym szczególnym dniu, również dla kielczan. Wielu z nich na przestrzeni tych dziesięcioleci niosło w sercach pamięć o 1 sierpnia 1944 roku i o tych 63 dniach heroicznej walki o honor, o niepodległą ojczyznę. Wtedy naród polski, cały, bo nie tylko lud Warszawy, ale cała Polska stanęła do Powstania. Wszyscy modliliśmy się, by to Powstanie się powiodło, żeby przywitać sowietów tutaj jako gospodarze, jako właściciele tej ziemi. Niestety, byliśmy pozostawieni sami sobie. Tamte setki tysięcy Polaków zostało zostawionych samych sobie i to Powstanie było skazane na klęskę militarną. Ale nie ponieśliśmy wtedy klęski duchowej – mówił senator Krzysztof Słoń.

– Wtedy zwyciężył niezłomny duch Polski. Tylko dzięki temu duchowi, dzięki tej krwi wlanej w ziemię Warszawy wyrosły wolne pokolenia, również nasze. Dlatego wdzięczni za tamten heroiczny bój stajemy tu co roku, wsłuchujemy się w dźwięk syren i łączymy się ze wszystkimi rodakami, którzy w tym dniu stanowią jeden naród i jedno państwo – dodał.  

W Kielcach obchody odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. W oficjalnej części uroczystości na Skwerze Szarych Szeregów odegrano hymn państwowy i wciągnięto flagę na maszt. Hasło „Cześć i chwała bohaterom” rozbrzmiało jednogłośnie.

– W Godzinę „W” stajemy tu, przy pomniku Szarych Szeregów, aby ogarnąć pamięcią tych, którzy przed siedemdziesięciu sześciu laty dzielnie stawili czoła niemieckiemu okupantowi. Którzy dali przepiękne świadectwo, że warto być Polakiem. Że godności Polski trzeba bronić. Że łatwo nie poddamy się tym, którzy nas zniewolili. Dzisiaj tym wszystkim bohaterom, którzy w nierównej przecież walce postanowili podjąć to bohaterskie działanie, jesteśmy winni oddać pamięć i cześć. I to czynimy, bo wtedy, 76 lat temu każdy, kto czuł się Polakiem wspierał tych warszawskich bohaterów, którzy umiłowali wolność, pokój i naszą polską niepodległość – mówił poseł Krzysztof Lipiec.

Przy pomniku Harcerzy Poległych za Ojczyznę stanęły poczty sztandarowe oraz kompania honorowa Wojska Polskiego. Odbył się również apel pamięci i salwa honorowa. Po oficjalnych przemówieniach złożono kwiaty oraz odegrano pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO