MIASTO
Dzieci bliżej Europy
Kielecka placówka właśnie zakończyła dwuletni projekt unijny. Szkoła Podstawowa nr 18 w Kielcach uroczyście podsumowała dziś partnerskie przedsięwzięcie „Comenius”, jakie współtworzone było przez dziewięć szkół z ośmiu krajów partnerskich.
Rozpoczęty dwa lata temu projekt pod szyldem „Moje miasto – moja mała ojczyzna w Europie” był nakierowany na zainteresowania i możliwości dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Przekrój wiekowy całkiem spory, ale już prawdziwie imponująca była liczba zaangażowanych w pomysł państw europejskich. Z kielecką szkołą podstawową do „Comeniusa” przystąpiły placówki z Francji, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Turcji, a także Wielkiej Brytanii. Łącznie dziewięć szkół.
Głównym celem było rozwijanie wśród najmłodszych świadomości kulturowej różnych państw. Mówi Dorota Majchrzyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach.
{audio}Słuchaj|ojczyzna1.MP3{/audio}
Projekt w szkołach był zespolony z tradycyjnym programem nauczania. Oznacza to, że „Comenius” znalazł się na lekcjach języka angielskiego, historii, plastyki, muzyki, wychowania fizycznego, czy zajęć komputerowych. Zadania wykonywane przez uczniów pomogły im rozwinąć m.in. umiejętności efektywnego uczenia się. Ale to nie wszystko.
Kontynuuje Dorota Majchrzyk.
{audio}Słuchaj|ojczyzna2.MP3{/audio}
Warto zaznaczyć, że w pierwszym roku dzieci zaprezentowały swoje szkoły innym, dzięki materiałom multimedialnym zamieszczonym na stronach internetowych. W międzyczasie najmłodsi uczniowie wzięli udział w warsztatach fotograficznych i filmowych. Ciekawostką był wybór maskotki-symbolu swojego miasta. Łatwo odgadnąć, że była nią Babajaga na miotle.
Drugi rok to już szereg projektów plastycznych, przedstawienie teatralne, czy quiz dotyczący europejskich partnerów.
{audio}Słuchaj|ojczyzna3.MP3{/audio}
Dziś w Kielcach odbyło uroczyste podsumowanie, na którym zjawili się goście z zagranicy. Dyrektorzy, nauczyciele, a także koordynatorzy projektu zaprezentowali owoce dwuletnich wspólnych prac. Tym samym projekt pod hasłem „Moje miasto – moja mała ojczyzna w Europie” szczęśliwie dobiegł końca.