Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Druga edycja NGO-Expo rozpoczęta

czwartek, 29 czerwca 2023 12:37 / Autor: Wojciech Dudkowski
Druga edycja NGO-Expo rozpoczęta
Druga edycja NGO-Expo rozpoczęta
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Organizacje pozarządowe z całej polski spotkały się w halach Targów Kielce. Rozpoczęła się druga edycja targów NGO-Expo. W tym roku swoje stoiska prezentuje 170 organizacji.

W halach Targów Kielce można było zobaczyć stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, organizacji pomocowych, Zakładów Aktywności Zawodowej, fundacji charytatywnych i wiele innych.

Patronem honorowym targów jest Minister Kultury, przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego Piotr Gliński. Na otwarciu wydarzenia reprezentował go dyrektor gabinetu, Jarosław Czuba.

– Organizacje mają szanse wymieniać się doświadczeniami, poglądami i pochwalić się zakresem swojej działalności – mówił .

O tym, skąd wziął się pomysł organizacji takich targów mówił Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

– Inicjatywa była taka, by stworzyć miejsce, w którym organizacje pozarządowe będą mogły nie tylko się spotkać, ale także pokazać efekty swojej pracy, uczestniczyć w warsztatach, uczyć się od siebie nawzajem, nawiązywać kontakty, potrzebne do realizacji dużych projektów społecznych.

– Organizacje pozarządowe, wolontariusze i społecznicy są tak samo ważnym uczestnikiem życia społeczno-gospodarczego jak biznes – kreują innowacje społeczne i realizują wiele dzieł, których biznes by się nie podjął. Sam wolontariat jest warty wytworzenia 3% PKB. To siła tworząca bogactwo społeczeństwa – dodał.

Poseł Bartłomiej Dorywalski przyznaje, że organizacje pozarządowe pomagają władzom i administracji, zarówno centralnej, jak i samorządowej

– Nie byłyby one wykonane tak dobrze, gdyby nie profesjonaliści, eksperci i pasjonaci z różnych dziedzin. Zajmują się całym wachlarzem zadań, od zagospodarowania czasu wolnego, przez kultywowanie tradycji po ochronę przeciwpożarową – przyznał.

Senator Krzysztof Słoń docenia potrzebę ludzi, by robić coś dla innych

– Nie możemy przejść obojętnie nad tym fenomenem – rozwojem organizacji pozarządowych – społecznej przedsiębiorczości. Cieszy to, że jest w to zaangażowana także młodzież  - przyznaje.

Prezes Targów Kielce wspominał organizację ubiegłorocznych targów NGO-Expo

– Wydawało się, że te 80 organizacji, które przyjęły zaproszenie, to był duży sukces. Ale tegoroczna edycja to był strzał w dziesiątkę – ludzie głosują nogami.

Na jednym ze stoisk zaprezentowało się stowarzyszenie Jurajska Szkoła Surwiwalu – Bądź Przygotowany.

– Zajmujemy się ogranizacją szkoleń surwiwalowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Staramy się przekazać wiedzę, która może przydać się w codziennych awaryjnych sytuacjach. W dzisiejszych czasach surwiwalem zaczyna się interesować coraz więcej osób, coraz częściej pojawiają się zastosowania na co dzień. Ludzie, choć mają wiele gadżetów, które pomagają odnaleźć kierunek, chcą jednak umieć posługiwać się tradycyjnymi mapami – mówi Marzena Dzierska ze stowarzyszenia.

Tuż przy scenie można skorzystać z… masażu antystresowego. Członkowie Instytutu Psychologii Stresu dają praktyczne wskazówki, jak uspokoić się w obecnych szalonych czasach.

– Obejmujemy jak największą grupę osób – dorosłych, dzieci, a także pracowników, którzy muszą radzić sobie z wypaleniem zawodowym. Pomagamy pracodawcom i organizacjom pozarządowym. Zaczynamy od tego, by podnieść świadomość, czym jest stres, że jest on pozytywny lub negatywny. Świadomość jest dużym krokiem i rozbudza potrzebę, by coś z tym zrobić. Ważny jest też oddech – mówi  Agnieszka Czubak, prezes fundacji.

Hala F przeznaczona była dla organizacji pomagających niepełnosprawnym, zakładów aktywności zawodowej, a także kół gospodyń wiejskich. W gminie Mniów dzielą się one zadaniami – "Żurawinki” zajmują się gotowaniem, a „Marmurki” pieczeniem.

– Za nasze pierogi zdobyliśmy już kilka pierwszych miejsc – mówi Barbara Stefańska z Koła Żurawinki

- A my pieczemy ciastka, bułki, ciasto, teraz mamy jagodzianki ze świeżych jagód – dodaje Stefania Bugajska z koła Marmurki

– Cieszymy się, bo podczas gminnych imprez wszystko schodzi. I możemy zarobić na potrzeby koła – mówią panie.

Wszystkich  pyszności można spróbować za symboliczną opłatą, przeznaczoną na dalszą działalność kół.

Targi NGO Expo potrwają do piątku 30 czerwca. Wstęp jest bezpłatny.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO