Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Debatowali o pomocy dla Ukrainy

wtorek, 29 marca 2022 09:43 / Autor: Michał Łosiak
Debatowali o pomocy dla Ukrainy
Debatowali o pomocy dla Ukrainy
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Debata „Człowiek dla człowieka - Pomagamy Ukrainie” odbyła się w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Prelegenci dyskutowali na temat wielkiej pomocy dla uchodźców zza naszej wschodniej granicy. Spotkanie zorganizował Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Kielcach.

Jak podkreślał senator Krzysztof Słoń, Polacy zdali egzamin podczas tego trudnego okresu.

– Temat jest niezwykle istotny. Bardzo się cieszę, że wracamy do normalności podczas debat. W ostatnich tygodniach mam wiele możliwości do rozmów na temat tego, w jaki sposób Polacy angażują się w dzieło pomocy i opieki nad osobami, które znalazły się tutaj, bo były do tego zmuszone przez wojnę. Docenić należy także działania samorządowców, którzy chętnie wspierają osoby uciekające przed wojną. To dzieje się wokół nas i cieszę się, że możemy o tym rozmawiać – mówił senator Krzysztof Słoń.

Z kolei prof. Piotr Wawrzyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych nakreślił obecną sytuację geopolityczną.

– Racjonalnie się tego wytłumaczyć nie da. Europa i świat nie będą już takie same jak przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Nie będziemy mieli także poczucia bezpieczeństwa, błogiego spokoju, który do tej pory nam towarzyszył. Te obrazy, które w tej chwili widzimy na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Zmieni się architektura bezpieczeństwa w Europie. Musimy stworzyć obecnie nowy jego model na Starym Kontynencie – wyjaśniał prof. Piotr Wawrzyk.

O ogromnym zaangażowaniu we wsparcie Ukrainy opowiadał ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.

– Skala tej pomocy jest imponująca. Widzimy to na przykładzie naszej diecezji. Zajmuję się działalnością Caritas od 33 lat i do tej pory nie widziałem tak ogromnego zaangażowania. Polacy w szczególny sposób dali się poznać jako ludzie wrażliwi i otwarci. Byłem przekonany, że fala uchodźców dotrze do nas po kilku tygodniach od wybuchu wojny. Okazało się, że przybyli do Polski znacznie wcześniej, ale i tak zostali godnie przyjęci przez naszych rodaków – tłumaczył ks. Stanisław Słowik.

Uchodźcom pomaga m.in. miasto i gmina Chmielnik.

– Z pomocą nie możemy czekać na akt prawny, który nam powie punkt po punkcie w jaki sposób pomagać. Wiele osób nie otrzymałoby wsparcia. Często musimy działać natychmiast. Tak działaliśmy w gminie Chmielnik, gdzie w przeciągu kilku godzin mieliśmy już pierwsze, w pełni wyposażone mieszkania dla kilku osób  – dodał Paweł Wójcik, burmistrz Chmielnika.

Debatę prowadziła dr Katarzyna Bernat.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO