Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Urzędu plany na pustostany. Miasto przedstawiło swoją wizję

wtorek, 29 kwietnia 2025 13:45 / Autor: Maciej Piętka
Urzędu plany na pustostany. Miasto przedstawiło swoją wizję
Urzędu plany na pustostany. Miasto przedstawiło swoją wizję
Maciej Piętka
Maciej Piętka

Urząd Miasta Kielce ogłosił nową politykę mieszkaniową na najbliższe lata. W jej ramach planowana jest realizacja inwestycji, dzięki którym do mieszkańców trafi łącznie około 370 lokali – część jako mieszkania komunalne, inne w formie wynajmu, podnajmu lub sprzedaży.

W stolicy województwa świętokrzyskiego jest problem z dostępnością mieszkań komunalnych. Na przydział takiego lokalu wciąż czeka przeszło tysiąc rodzin.

– Od wielu lat w całej Polsce toczy się dyskusja o braku dostępnych mieszkań, wysokich kosztach kredytów i tym, że inwestycje deweloperskie są poza zasięgiem wielu osób. Coraz większa grupa mieszkańców jest wykluczona z możliwości zakupu lokalu – mówi Agata Wojda, prezydent Kielc.

W Urzędzie Miasta zapowiedzieli więc szereg działań mających poprawić tę trudną sytuację. W ich efekcie Ratusz – jak już pisaliśmy – rozdysponuje około 370 mieszkań. Formy ich udostępniania będą się różnić w zależności od instytucji, która będzie za nie odpowiadać.

Największą z planowanych inwestycji realizuje Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Przy ul. Puscha powstanie osiedle z sześcioma nowoczesnymi blokami, które pomieszczą łącznie 205 mieszkań.

– Jesteśmy w trakcie budowy pierwszego z sześciu budynków, w którym znajdzie się 45 lokali. Inwestycja będzie finansowana dwutorowo: z jednej strony poprzez partycypację przyszłych najemców, z drugiej – komercyjny kredyt umożliwiający przejęcie mieszkania na własność – tłumaczy Ewelina Jastrzębska, zastępca prezydent Kielc.

Władze miasta planują także remonty pustostanów i rozbudowę zasobu mieszkań komunalnych. Równolegle ma być realizowana rewitalizacja centrum, obejmująca m.in. ulice Silniczną, Okrzei, Bodzentyńską i Śniadeckich.

Nie oznacza to jednak, że kolejka oczekujących na mieszkania komunalne znacząco się skróci. Część projektów dotyczy bowiem innych form zamieszkania.

– Rewitalizacja powinna przebiegać nie tylko na niwie infrastrukturalnej, ale też społecznej. To powinien być projekt kompleksowy dla miasta, który da nam możliwość budowania tkanki społecznej w przemyślany sposób. Dlatego planujemy nie tylko mieszkania komunalne, ale także np. lokale dla studentów – zaznacza Karol Wilczyński, przewodniczący Rady Miasta.

W głowie wielu osób pojawi się zapewne proste pytanie: skąd Kielce, borykające się z problemami finansowymi, mają pieniądze na te wszystkie inwestycje? A no… nie mają. W Ratuszu chcą bazować przede wszystkim na dofinansowaniach zewnętrznych, partnerstwie publiczno-prywatnym czy partycypacji kosztowej mieszkańców.

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO