MIASTO
Czy Wzgórze Karscha przypomni o historii?
Krakowska Rogatka czy osiemnastometrowa wieża browaru – tych obiektów już w Kielcach nie ma. Przy okazji planowanej inwestycji na Wzgórzu Karscha pojawiają się jednak pomysły ich przywrócenia lub przynajmniej zaznaczenia ich historycznej obecności i znaczenia.
Najnowszą propozycję na zagospodarowanie tego terenu przedstawiła Pracownia Architektoniczna – Detan. Zakłada ona pozostawienie dwóch obiektów wpisanych do Gminnej Ewidencji Zabytków: dworku oraz budynku słodowni dawnego browaru, znajdującej się przy ulicy Ogrodowej.
Ze swoim pomysłami na to miejsce podzieliła się z Radiem eM Kielce Anna Żak, świętokrzyski wojewódzki konserwator zabytków. – Moją sugestią było uczytelnienie, albo nawet odtworzenie Rogatki Krakowskiej, która znajdowała się przy obecnej ulicy Jana Pawła II. To dość charakterystyczny budynek, mający wiele walorów artystycznych. Podczas ostatniego spotkania inwestor zapewnił, że zastanowi się nad tym pomysłem – mówiła Anna Żak.
Rogatka w kształcie rotundy miała średnicę czterech metrów i była wysoka na ponad trzy metry. Obok niej stał szlaban sosnowy o długości prawie 15 metrów. W 1862 roku została wykonana również budka wartownicza o szerokości i głębokości około 1,2 metra i wysokości około 2,5 metra. Do dziś wyrażenie „Rogatka Krakowska” jest używane w mowie potocznej do określenia tego miejsca.
Jednym z ciekawszych, nieistniejących dziś budynków, była wieża należąca do kieleckiego browaru. Miała wysokość ponad 18 metrów, mieściła się w niej suszarnia słodu. – Bardzo nas to intrygowało i dlatego prosiliśmy inwestora, żeby pochylił się nad koncepcją jej odtworzenia. Gdyby jeszcze udało się ją dodać do planowanej inwestycji, bylibyśmy bardzo zadowoleni – przyznaje Anna Żak. Konserwator przypomina, że walorem miejsca był także mur oporowy biegnący wzdłuż ulicy Ogrodowej i Jana Pawła II. – Ten ślad będzie w pewnym zakresie odtworzony – informuje.
Przypomnijmy, że prace oczyszczające teren pod inwestycję już trwają. Rozbierane są budynki należące do kieleckiego browaru. Miasto prowadzi ponadto konsultacje dotyczące zagospodarowania tego miejsca.
(Fot. AP w Kielcach i ŚWKZ)