MIASTO
Czy lód może być suchy? Sprawdzali to w Energetycznym Centrum Nauki
W Energetycznym Centrum Nauki, należącym do Kieleckiego Parku Technologicznego, zorganizowano w sobotę pokaz „W krainie niskich temperatur”. Widzowie nie tylko na własne oczy przekonali się jakie właściwości ma suchy lód, ale także mogli zobaczyć, jak zmieniają się stany skupienia.
– Sprawdziliśmy czy można napompować balon bez użycia płuc, dowiedzieliśmy się także, dlaczego bańki są kolorowe. Uczestnicy zobaczyli, jak paruje suchy lód i mogli dotknąć piany, która powstawała podczas zmiany stanu skupienia. Nasi dwaj eksperci przeprowadzili szereg fascynujących doświadczeń naukowych – mówiła Karolina Cieślin z Energetycznego Centrum Nauki.
- Wcześniejsze warsztaty dotyczyły ozobotów, czyli robotów, na których uczyliśmy się programowania. Wyglądają jak niewielkie kuleczki, ale to tylko pozory – potrafią rozpoznawać kolory i wykonywać polecenia.
Oprócz tego na zwiedzających czekała interaktywna wystawa, dzięki której każdy mógł na własnej skórze doświadczać świata nauki, a także przeprowadzać eksperymenty.
- Jej główny temat to energia. Podczas spaceru po interaktywnym centrum, dowiedzieliśmy się jak przetwarzane i wydobywane są surowce, przyjrzeliśmy się odnawialnym źródłom energii, a także poznaliśmy strefę wysokiego napięcia. Ponadto na własne oczy zobaczyliśmy największe wynalazki ludzkości, między innymi transformator Nicoli Tesli i Drabinę Jakuba - opowiadała Karolina Cieślik.
- Na wystawie jestem już drugi raz. Mam już swoje ulubione maszyny i bardzo lubię wszystko co związane z nauką - mówiła ośmioletnia Wiktoria, która wystawę zwiedzała z mamą.
W następną sobotę, z okazji VII edycji akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, wszystkie bilety są tańsze o 50 procent.