MIASTO
Conrad nadal aktualny
Jaki obraz środkowej Afryki wyłania się z prozy Josepha Conrada i na ile sytuacja z przełomu XIX i XX wieku jest już przeszłością? Między innymi nad tym zagadnieniem zastanawiali się uczestnicy sesji naukowej poświęconej twórczości Józefa Konrada Korzeniowskiego.
Jak zauważył ksiądz doktor Jan Piotrowski, biskup ordynariusz diecezji kieleckiej, który jako pierwszy wygłosił wykład, wizja literacka zawsze będzie różna od spostrzeżeń człowieka, który w Afryce był osobiście. – Lubię powtarzać, że Afryka niejedno ma imię. Uważam jednak, że to piękny kontynent. Jest może zaniedbany, może potrzebuje pomocy Europejczyków, ale zamieszkują go serdeczni ludzie – powiedział.
Nad tym, jak jak postkolonialna Afryka została ukazana w „Jądrze ciemności” pochyliła się natomiast profesor Beata Utkowska, literaturoznawca z Instytutu Filologii Polskiej. – Marlow widział, jak Murzyni, jako niewolnicy z obrożami na szyi pracują przy budowie kolei. Pokazuje to, że ten tekst momentami ma charakter reportażowy – zauważyła.
Wykłady skierowane do licealnej młodzieży wygłosiła ponadto prof. Grażyna Legutko i prof. Zbigniew Trzaskowski. Sesję zorganizowało V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Ściegiennego we współpracy z Instytutem Filologii Polskiej UJK.
http://emkielce.pl/miasto/conrad-nadal-aktualny#sigProGalleria2766ad94bb