Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Co wydarzy się w Kielcach w 2020 roku?

niedziela, 05 stycznia 2020 10:46 / Autor: Piotr Natkaniec
Co wydarzy się w Kielcach w 2020 roku?
Co wydarzy się w Kielcach w 2020 roku?
Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Rok 2020 zapowiada się dla Kielc bardzo ciekawie. Przede wszystkim zakończą się ważne inwestycje komunikacyjne i turystyczne, ale zaplanowano także start kolejnych. Nie zabraknie też ważnych wydarzeń politycznych. Niestety, kielczanie muszą się też przygotować na kolejne podwyżki niektórych opłat. Zapraszamy na nasze subiektywne zestawienie najważniejszych wydarzeń, które czekają nas w najbliższych 12 miesiącach.

Otwarcie Basenów Tropikalnych Binkowski Resort

W pierwszym kwartale roku zakończy się budowa jednej z największych atrakcji turystycznych ostatnich lat. Baseny Tropikalne Binkowski Resort są na końcowym etapie budowy.

W obiekcie wypoczniemy wśród bogatej egzotycznej roślinności. W ostatnim czasie na Basenach pojawiło się już ponad  sto palm różnego rodzaju. Największe z nich mają nawet siedem metrów! W głównej hali będzie: basen rekreacyjny z wodnym barem serwującym m.in tropikalne drinki, sztuczna rzeka, dzięki której zwiedzimy cały park wodny na pontonie, dwa baseniki witalne, dwa baseniki aroma z hydromasażami oraz cztery wanny spa. Szykują się też spore atrakcje dla dzieci: basen przeznaczony tylko dla nich, dwa place zabaw dla młodszych i starszych oraz trzy wodne zjeżdżalnie. Ta największa, Magic Eye, pozwoli na 150 metrów bajecznej wyprawy  pontonem przez kolorowe strumienie światła dające kosmiczny, iluzoryczny efekt. Kolejne zjeżdżalnie to Rafting – 120-metrowa rura pontonowa oraz tak zwany lejek, w którym najmłodsi będą obracać się w wodnej zjeżdżalni i wpadać do lądowiska.

Trochę dłużej będzie trzeba poczekać na zakończenie drugiego etapu budowy Basenów Tropikalnych, który zakłada powstanie ogromnego saunarium z największą w Polsce sauną mogącą pomieścić 130 osób. Zwieńczeniem tej części będzie basen letni na tarasie na wysokości 20 metrów, z którego goście zobaczą ponad koronami drzew przepiękną panoramę Kielc.

Centrum Kształcenia Zawodowego

W marcu ma się zakończyć budowa Centrum Kształcenia Zawodowego przy ulicy Łódzkiej w Kielcach. Będzie to jeden z najnowocześniejszych tego typu ośrodków szkoleniowych w Polsce, kształcący kadry dla branży metalowo – odlewniczej. 

Cały obiekt ma 8 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Znajdzie się w nim około 30 pracowni zawodowych. Po zakończeniu budowy planowany jest kolejny etap inwestycji, czyli zakup, instalacja i uruchomienie wyposażenia pracowni do praktycznej nauki zawodu.

Profil szkoleniowy centrum przygotowywano w oparciu o potrzeby lokalnego rynku pracy. Wartość inwestycji to ponad 44 miliony złotych. Z tego ponad 30 milionów stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Otwarcie dworca autobusowego

Niewykluczone, że jeszcze przed wakacjami  pierwsi pasażerowie odjadą z wyremontowanego dworca autobusowego w Kielcach. Prace przy modernizacji obiektu idą bardzo sprawnie i bez opóźnień. Budowlańcom sprzyja także pogoda.

Grzegorz Tomporowski, kierownik budowy, informuje, że większość robót prowadzona jest obecnie na zewnątrz budynku.

 – Wykorzystujemy pogodę, główne siły skierowaliśmy do prac na zewnątrz.  Rozpoczęliśmy układanie betonowej nawierzchni  pod peronami, kończymy montaż ich zadaszenia. Asfaltujemy drogi dojazdowe. Pracujemy także przy zagospodarowaniu zieleni: sadzimy rośliny zimnolubne. Nikt nie przypuszczał, że jeszcze w grudniu będziemy mogli wykonywać tak dużo prac na zewnątrz – mówi Grzegorz Tomporowski

Roboty wykończeniowe trwają także w środku obiektu. Dworzec jest już ogrzewany z miejskiej sieci ciepłowniczej.  Gotowe są tynki, kończą  się prace przy montażu klimatyzacji i wentylacji. Na przełomie stycznia i lutego montowane i uruchamiane będą windy oraz ruchome schody.

Koszt inwestycji to prawie 69 milionów złotych.

Głosowanie nad wotum zaufania dla prezydenta Bogdana Wenty

W połowie roku prawdziwy test czeka prezydenta Kielc, bowiem po raz drugi radni będą decydować o przyznaniu mu wotum zaufania. Ubiegłoroczne głosowanie nie potoczyło się szczęśliwie dla Bogdana Wenty. 15 radnych głosowało przeciwko udzieleniu wotum.

W razie nieudzielenia prezydentowi wotum zaufania w dwóch kolejnych latach, rada gminy będzie mogła podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania gospodarza gminy.

Kolejne podwyżki opłat

Mieszkańcy Kielc w 2020 roku zapłacą więcej za odbiór śmieci oraz większy podatek od nieruchomości. Ale możliwe, że w najbliższym czasie i inne opłaty pójdą w górę. Już na początku roku radni po raz kolejny zajmą się podwyżkami cen biletów parkingowych. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ. Niewykluczone, że władze miasta wrócą także do pomysłu nowych opłat za strefę płatnego parkowania w centrum miasta oraz pobyt dziecka w żłobkach.

Rozpoczęcie remontu dworca PKP

Modernizacja może rozpocząć się jeszcze w połowie przyszłego roku. Inwestycja ma kosztować 27 milionów złotych. Prace obejmą odnowienie elewacji, wymianę instalacji oraz zagospodarowanie terenu wokół obiektu. Dworzec zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na parterze zlokalizowany ma być hol z poczekalnią, kasy biletowe, toalety i lokale usługowo handlowe. Planowane jest także stworzenie dodatkowej poczekalni na antresoli. Po remoncie budynek dworca ma być dostosowany do połączenia go z parkingiem nad torami. Miasto cały czas nie rezygnuje z tego pomysłu, choć budowa będzie możliwa tylko wtedy, kiedy uda się znaleźć zewnętrzne wsparcie finansowe dla tej inwestycji. 

Zakończenie remontu ulic Witosa i Zagnańskiej i budowy przedłużenia ul. Olszewskiego

Pod koniec roku drogowcy zamierzają oddać do użytku jedną z najważniejszych inwestycji drogowych  ostatnich lat. Rozbudowa ulic Zagnańskiej i Witosa to także najdroższa inwestycja drogowa realizowana przez samorząd Kielc. Koszt to około 130 milionów złotych.  Zagnańska po remoncie ma być poszerzona o drugą jezdnię na odcinku od węzła Skrzetle do Witosa.  Z kolei Witosa będzie dwujezdniowa na odcinku między Zagnańską a Karczunek.  W ramach tej inwestycji powstaje zupełnie nowe połączenie z Radomską, tzw. ulica Nowoszybowcowa.

Z kolei przedłużenie ulicy Olszewskiego ma służyć poprawie dostępności komunikacyjnej rozwijającego się Kieleckiego Parku Technologicznego. Rozbudowy ulicy otworzy kolejne tereny inwestycyjne w pobliżu parku. Po modernizacji i budowie około 190-metrowego wiaduktu nad torami, Olszewskiego połączy się z Zagnańską i Witosa.

Ogród Botaniczny cały otwarty

Wprawdzie miało się udać jeszcze w zeszłym roku, ale ostatecznie dopiero w 2020 mieszkańcy Kielc będą mogli w całości podziwiać Ogród Botaniczny. Co będzie można zobaczyć w jego nowej części usytuowanej od strony ul. Jagiellońskiej?  W tym rejonie powstały oczka wodne i podziemna trasa. Trzy ogromne zbiorniki zajmują blisko pięć tysięcy metrów kwadratowych. Wokół oczek są już tarasy oraz trasy spacerowe. Zbiorniki mają różną wielkość oraz charakter roślinny.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO