Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Balker nawiązał współpracę z Politechniką Świętokrzyską. Skorzystają studenci

wtorek, 20 lutego 2024 11:38 / Autor: Maciej Piętka
Balker nawiązał współpracę z Politechniką Świętokrzyską. Skorzystają studenci
Balker nawiązał współpracę z Politechniką Świętokrzyską. Skorzystają studenci
Maciej Piętka
Maciej Piętka

Dziś (20 lutego) w budynku Senatu Politechniki Świętokrzyskiej, przedstawiciel firmy Balker podpisał porozumienie z władzami kieleckiej uczelni wyższej. Politechnika zapewni wsparcie naukowe i badawcze, a w zamian jej studenci uzyskają możliwość wykonania praktyk i znalezienia pracy.

Balker to lokalna, świętokrzyska firma, która od 20 lat zajmuje się budową domów prefabrykowanych, zazwyczaj jednorodzinnych, teraz jednak chce rozszerzyć swoją działalność, a pomóc ma w tym właśnie politechnika.

– Dzięki kieleckiej uczelni będziemy w stanie sprawdzić czy nasza technologia pozwoli nam na tworzenie również wielopiętrowych budynków. Politechnika zapewni wsparcie naukowe i badawcze. Jej eksperci sprawdzą m.in. konstrukcję, obciążenia czy nośność. Oczywiście w ramach współpracy, tę technologię będą mogli również poznać studenci – mówi Leszek Balcerzak, prezes zarządu firmy Balker.

Władze Politechniki Świętokrzyskiej zwracały uwagę na nowoczesność wprowadzanych przez spółkę rozwiązań.

– Na pewno jest to coś ekologicznego, ale i taniego. Prefabrykowane konstrukcje mogą pomóc w zapełnieniu luki w budownictwie, zarówno użyteczności publicznej, jak i prywatnym. Dysponujemy dużymi możliwościami prowadzenia badań, w tym wytrzymałościowych, z których teraz skorzysta firma Balker – wyjaśnia prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Bardzo ważne jest również wsparcie, jakie otrzymają żacy kieleckiej uczelni technicznej.

– Studenci będą mogli uczestniczyć w badaniach laboratoryjnych gotowych modułów mieszkalnych. Zorganizujemy również wycieczki szkoleniowe do zakładów prefabrykacyjnych. Jest to bardzo ważne, bo dla młodych inżynierów najlepszą nauką jest właśnie praktyka – tłumaczy dr Grzegorz Świt, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej.

To kolejna współpraca nawiązana przez kielecką uczelnię. Kooperują oni również między innymi z firmą Silevis.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO