Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Wyjątkowa wystawa o Powstaniu Styczniowym

środa, 25 stycznia 2023 14:08 / Autor: Michał Łosiak
Wyjątkowa wystawa o Powstaniu Styczniowym
Wyjątkowa wystawa o Powstaniu Styczniowym
Michał Łosiak
Michał Łosiak

W Archiwum Państwowym w Kielcach możemy podziwiać wyjątkową wystawę poświęconą wychowaniu obywatelskiemu i proobronnemu w okresie II RP, którego fundamentem była żywa pamięć o bohaterach powstania 1863 roku. Jej otwarcie było połączone ze specjalną konferencją.

Przypomnijmy, że w 2023 roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

– Chcieliśmy uczcić tę rocznicę i upamiętnić naszych przodków, którzy walczyli o wolność i powrót do niepodległego państwa. Prezentujemy zbiory z rodzinnych zbiorów i albumów. To biżuteria, ubrania i dokumenty z okresu powstania. Zobaczymy również eksponaty świadczące o tym jak świętowano rocznicę wybuchu tego zrywu niepodległościowego w okresie międzywojennym – mówi Wiesława Rutkowska, dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach.

Na wystawie możemy zobaczyć także biogramy osób, które dorastały w kulcie swych dziadków - powstańców 1863 roku i swym zaangażowaniem wniosły wiele dobrego dla podtrzymania fundamentalnych wzorców w edukacji młodzieży w trudnym okresie okupacji i powojennym.

– Powstanie Styczniowe było wielkim ciosem dla inteligencji. Tę siłę społeczną trzeba było odbudować. Wówczas na scenie pojawił się pozytywizm. W tym duchu zostali wychowani ci, którzy później odzyskali niepodległość i odbudowali niepodległą Polskę po 1918 roku –tłumaczy Grzegorz Wdowiak ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów

Konferencja i wystawa rozpoczęły w Archiwum Państwowym setną rocznicę rozpoczęcia faktycznego funkcjonowania jednostki, co miało miejsce 1 stycznia 1923 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO