KULTURA
"Uważność w muzeum". Zajęcia dla dzieci i dorosłych
Muzeum Narodowe w Kielcach rozpoczyna cykl zajęć pod hasłem "Uważne Muzeum". Wszystkie spotkania i warsztaty odbędą się w ramach przygotowań do Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Muzeoterapia, która zostanie zorganizowana w dniach od 18 do 19 października.
Jak informuje Urszula Kinder, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Kielcach, nasza przeszłość oraz wszystko, co nas dzisiaj otacza, budują naszą emocjonalność i mają wpływ na to, jak radzimy sobie w różnych sytuacjach.
– Dzięki ćwiczeniom uważności możemy zapanować nad stresem, zrozumieć nasze emocje i zauważyć to, co do tej pory uważaliśmy za nieistotne. Uważność pozwoli nam na odzyskanie wewnętrznej równowagi – mówi Urszula Kinder.
W zajęciach mogą uczestniczyć dorośli oraz dzieci. „Trening uważności" dla dorosłych będzie odbywał się w środy i piątki o godzinie 12. Koszt zajęć wynosi 20 złotych i nie trzeba się na nie wcześniej zapisywać.
– Podczas spotkania w Muzeum wszyscy uczestnicy skupią się na swoich odczuciach. Poczują swoją obecność, uświadomią sobie bycie w danej chwili. Dzięki ćwiczeniom z uważności i przebywaniu wśród obiektów z naszej kolekcji wypracujemy sposób radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach – informuje Urszula Kinder.
Dzieci będą mogły uczestniczyć w zajęciach „Uważne dziecko", których koszt wynosi siedem złotych oraz w bezpłatnych pt. „Emocjonalne obrazy".
– Nie zawsze potrafimy nazwać emocje towarzyszące nam na co dzień i nie zawsze potrafimy je rozróżnić, dlatego podczas zajęć spróbujemy nauczyć się je rozpoznawać i nazywać oraz porozmawiamy o tych, które towarzyszą nam najczęściej. Pomogą nam w tym wszystkim obrazy malarza Jacka Malczewskiego, a zwłaszcza portretowane przezeń postacie – wyjaśnia rzecznik Muzeum.
Na zajęcia można zapisywać się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15 drogą e-mailową: edukacja@mnki.pl lub telefonicznie 41 344 40 14 wewnętrzny 233 i 660 957 875.
Obecnie muzea wykraczają poza tradycyjne funkcje naukowe czy rekreacyjne. Poza podstawowymi zadaniami, jak gromadzenie, chronienie i udostępnianie zbiorów, mają również – jak dowodzą badania naukowe – wysokie wyniki w zakresie poprawy zdrowia. Według naukowców muzeoterapia jest skuteczna i coraz częściej wykorzystywana do wspomagania leczenia wielu schorzeń, zarówno o podłożu psychicznym, jak i somatycznym.
Muzeoterapia może być w znaczącym stopniu pomocna przy profilaktyce i leczeniu wielu chorób, jak np. nowotwory, nadciśnienie, cukrzyca, choroba Alzhaimera, a także w obniżeniu poziomu stresu lub polepszeniu pamięci.
Muzeum Narodowe w Kielcach od kilku lat organizuje Ogólnopolską Konferencję Naukową „Muzeoterapia", wprowadzając tym samym na grunt muzealny nowe metody terapii i psychoterapii oparte na kolekcji muzeum.