Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Upamiętnili żołnierzy Armii Krajowej

sobota, 01 października 2022 21:10 / Autor: Wojciech Dudkowski
Upamiętnili żołnierzy Armii Krajowej
Upamiętnili żołnierzy Armii Krajowej
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

„Armia inna niż wszystkie” – pod takim hasłem w Kieleckim Centrum Kultury odbył się Wieczór Pamięci z okazji roku 80-lecia przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Wydarzenie rozpoczęło się rozmową o fenomenie AK. W tę tematykę publiczność wprowadzał Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”

– W 1939 roku nikt z tych ludzi, których znamy, jako Armię Krajową, nie zdawał sobie sprawę, że będzie musiał zrobić bardzo wiele, żeby strworzyć fenomen tego państwa. Większość z nich nie miało przeszkolenia wojskowego. Dzięki temu, że chcieli, udało się zmobilizować ich, rodziny oraz przyjaciół, aby budować struktury Polskiego Państwa Podziemnego w każdej dziedzinie – szkolnictwa, sądownictwa, oddziałów partyzanckich oraz przygotowywanie planów, jak Polska ma wyglądać po II wojnie światowej – powiedział.

Następną częścią był koncert warszawskiego zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto”. Widownia mogła usłyszeć takie piosenki jak „Jesienny deszcz”, „Siekiera, motyka” czy „Gdzie są kwiaty z tamtych lat?”

– Chcemy, aby nasza muzyka była związana nie tylko z ciekawymi aranżacjami, ale także z interpretacją aktorską. Emocje trafiają w serca naszych słuchaczy, często pojawiają się łzy wzruszenia u osób, które przeżyły tamte czasy – mówi Aleksandra Matryba, wokalistka zespołu.

Ostatnim elementem wieczoru była projekcja filmu „Armia inna niż wszystkie” produkcji Instytutu Pamięci Narodowej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO