Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Spotkanie autorskie z Marzeną Grosicką

wtorek, 16 maja 2023 10:12 / Autor: Michał Łosiak
Spotkanie autorskie z Marzeną Grosicką
Spotkanie autorskie z Marzeną Grosicką
Michał Łosiak
Michał Łosiak

W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbyła się promocja książki „Nasza broń to karta wyborcza” o Polskim Stronnictwie Ludowym z powojennym województwie kieleckim. Autorką jest dr Marzena Grosicka.

W dyskusji wokół książki wzięli udział: prof. Grzegorz Miernik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz dr Marzena Grosicka, kierownik Referatu Badań Historycznych Delegatury IPN w Kielcach, która zwracała uwagę na dynamiczny rozwój środowiska Polskiego Stronnictwa Ludowego na Kielecczyźnie tuż po II wojnie światowej oraz duże poparcie wśród społeczeństwa. Wiosną 1946 roku partia liczyła ponad 60 tysięcy osób i należała do najsilniejszych organizacji wojewódzkich w kraju.

– Wynikało to w dużej mierze z tego, że na Kielecczyźnie tradycje działalności ruchu ludowego sięgały okresu znacznie wcześniejszego. Już w międzywojniu działały tu bardzo aktywne ośrodki tego ruchu. Szczególnie na terenach południowej i wschodniej części regionu, gdzie rolnictwo było dobrze rozwinięte. Tamtejsi działacze ludowi byli bardzo aktywni, uczestniczyli w strajkach chłopskich, byli dobrze przygotowani do działalności organizacyjnej, prężnie funkcjonował Związek Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”. Ludowcy byli również bardzo aktywni w okresie II wojny światowej a Bataliony Chłopskie należały do najliczniejszych w kraju – tłumaczyła autorka książki.

Poruszony został też temat komunistycznych represji skierowanych przeciwko działaczom PSL.

– Represje stosowane były od samego początku, od momentu kiedy poszczególne osoby decydowały się przystąpić do tej partii. Mimo tego, że ci ludzie działali legalnie, zgodnie z obowiązującym prawem to i tak byli szykanowani. Sposobów na to było wiele, opisałam je w mojej książce. To na przykład utrudnianie znalezienia pracy, aresztowania za współpracę z tzw. „bandami”, czyli z podziemiem niepodległościowym czy za przechowywanie broni. Zdarzało się, że była to broń podrzucana – wyjaśniała.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO