KULTURA
"Rozmaite gatunki szarańczy...". Ukazała się kolejna książka Pawła Chmielewskiego
Jaki związek z regionem świętokrzyskim mają Jan Lewicki i Franciszek Kostrzewski? Tego dowiemy się z najnowszej publikacji pt. "Rozmaite gatunki szarańczy. Cykle ilustracyjne i formy komiksowe w prasie polskiej XIX wieku", autorstwa Pawła Chmielewskiego. Książka już jest w sprzedaży.
"Rozmaite gatunki szarańczy" to publikacja, która składa się z siedmiu rozdziałów. Autor opisuje w niej pierwsze wydawnictwa prasowe i albumy komiksowe oraz dokonania kilkudziesięciu artystów, którzy tworzyli w tym czasie w Polsce. Dwa rozdziały zostały poświęcone twórcom związanym z regionem świętokrzyskim. Są nimi Jan Lewicki i Franciszek Kostrzewski.
– Jan Lewicki zmieniał czterokrotnie życiorys, żeby jak najbardziej ukryć swoje związki z regionem świętokrzyskim, ale prawie wszystkie źródła mówią o tym, że się tutaj urodził. Jest znany z komiksu według "Pamiętników" Chryzostoma Paska, który jest prawdopodobnie pierwszym polskim albumem komiksowym związanym z naszym regionem – mówi Paweł Chmielewski, autor publikacji.
Lewicki trafił na "Pamiętniki" Paska prawdopodobnie w połowie lat 40. XIX wieku i ilustrował je przez ponad dziesięć lat.
Tytuł książki nawiązuje do jednego z cyklów komiksowych Franciszka Kostrzewskiego, który był m.in. stypendystą w dworku u Tomasza Zielińskiego w Kielcach. – Szarańcza to byli symbolicznie narysowani ludzie różnych profesji, którzy się nam za bardzo naprzykrzają – tłumaczy Paweł Chmielewski.
Obaj twórcy publikowali ilustracje w prasie warszawskiej i byli związani z najważniejszym polskim czasopismem, Tygodnikiem Ilustrowanym.
Poza tym z publikacji możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek. – Na przykład kim była pierwsza kobieta rysująca historie obrazkowe i to, że jej ojciec zainspirował Stanley'a Kubricka. Mamy też wiele informacji na temat tego, jak ludzie zakładali gazety, jak podkradali sobie pomysły, który artysta zarabiał najwięcej i kogo oskarżano o plagiat. To wszystko zostało opisane na tle rozwoju polskiej prasy oraz książek ilustrowanych XIX wieku – wylicza autor.
Publikacja powstała w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma 262 strony i 188 ilustracji. Wydało ją Stowarzyszenie Twórcze Zenit oraz Magazyn Kulturalny "Projektor". Nakład wynosi 200 egzemplarzy.
Książkę można zamówić na stronie Magazynu Kulturalnego "Projektor".