Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Prawdziwe perełki tegorocznego „Nurtu”

wtorek, 12 listopada 2019 12:13 / Autor: Marian Wąchała
Prawdziwe perełki tegorocznego „Nurtu”
fot. HBO Europe, Telemark, HBO Central Europe
Prawdziwe perełki tegorocznego „Nurtu”
fot. HBO Europe, Telemark, HBO Central Europe
Marian Wąchała
Marian Wąchała

Więźniarki ratujące swoją komendantkę z obozu w Oświęcimiu czy wpływ wiatru halnego na samobójstwa. To między innymi tematy wybranych filmów, które zobaczymy na XXIV edycji „Nurtu” w Kieleckim Centrum Kultury.

 Na co się wybrać, jeśli dysponujemy ograniczoną ilością czasu ni nie możemy być na całym "Nurcie"? O prawdziwych perełkach tegorocznej edycji festiwalu opowiada Robert Wieczorek, koordynator festiwalu.

– Koniecznie trzeba zobaczyć „Przypadek Johanny Langefeld” w reżyserii Władysława Jurkowa. Film opowiada niezwykłą historię komendantki obozu koncentracyjnego w Ravensbrück i w Oświęcimiu, która po wojnie została uratowana przez swoje dawne więźniarki. Pomogły one w ucieczce z więzienia Montelupich w Krakowie. Później przez kilka lat pomagały jej w ukrywaniu się w Polsce. - mówi Wieczorek.

- Również ważnym filmem jest „Szukając Tereski” w reżyserii Kama Veymont’a. Ta filmowa historia to rekonstrukcja wyjątkowych wydarzeń. Jest taka słynna, powojenna fotografia dziewczynki, która poproszona o narysowanie domu robi kilka energicznych kresek. Twórcy tego obrazu idą tropem fotografii i próbują odnaleźć dziewczynkę. Jest to pretekst do powiedzenia coś więcej o tych świadkach i historiach – wymienia Robert Wieczorek, koordynator Festiwalu Form Dokumentalnych „NURT”. Oba filmy zostaną zaprezentowane na czwartym, wtorkowym pokazie „Ludzkie przypadki”. Projekcja zaczyna się o godzinie 9 na Dużej Scenie KCK - dodaje.

Jeśli nie możecie być na pokazach konkursowych, przyjdźcie na pokaz specjalny filmu „Wiatr”. Jest to thriller dokumentalny Michała Bielawskiego.

– Opowiada o wietrze halnym, o tym, jakie ma on znacznie klimatyczne i jak wpływa on na ludzką psychikę. Wiadomo, że wiatr halny wiążę się w jakiś sposób z miejskimi legendami o samobójstwach. Mówi się, że są one popełnianie wtedy, kiedy wieje – mówi Robert Wieczorek. Film „Wiatr” już w przyszły piątek (22.11) na scenie KCK. Po seansie publiczność ma okazję spotkać się z Michałem Bielawskim, reżyserem filmu.

Bilet na jeden pokaz kosztuje 5 zł, a karnet na cały festiwal kupimy już za 25 zł.

Szczegółowy plan pokazów i więcej informacji znajdziecie na stronie www.festiwalnurt.pl

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO