Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Poznaliśmy laureatów projektu "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne". Są też wyróżnieni

piątek, 20 września 2019 15:22 / Autor: Beata Kwieczko
Poznaliśmy laureatów projektu "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne". Są też wyróżnieni
Poznaliśmy laureatów projektu "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne". Są też wyróżnieni
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

I Liceum Ogólnokształcące we Włoszczowie, V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach i Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podzamczu to placówki, które zakwalifikowały się do projektu "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne" realizowanego przez Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Uczniowie będą uczestniczyli w zajęciach praktycznych, na których poznają tajniki pracy Teatru. 

- Z radością zakończyliśmy rekrutację do drugiego etapu projektu "Wczytuję sztukę". Zgłosiło sie do nas dużo szkół z Kielc, ale też z całego regionu świętokrzyskiego i mieliśmy naprawdę duże kłopoty z wyborem najlepszych filmików, które odpowiadały na pytanie "Być albo nie być?". Wybraliśmy trzy najlepsze szkoły, ale ze względu na wysoki poziom rekrutacji, postanowiliśmy wyróżnić także Zespół Szkół Elektrycznych, I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida i Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach. Szkoły te będą mogły wziąć udział poza rekrutacją w projekcie "W szkole i na scenie" i tym samym obejmiemy ich opieką artystyczną w trakcie pracy nad ich spektaklem oraz udostępnimy jednorazowo naszą przestrzeń teatralną w sezonie 2019/2020 w celu wystawienia ich spektaklu szerszej publiczności - mówi Karolina Gregorczyk z Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

Tematem projektu w tym roku jest cytat "Być albo nie być?", który będzie rozwijany w kontekstach szeroko pojętej tożsamości, także kulturowej i narodowej. Motyw ten zostanie poddany analizie poprzez aktywną pracę nad takimi tekstami jak "Król Edyp" Sofoklesa, "Hamlet" Williama Shakespeare’a, "Kordian" i "Balladyna" Juliusza Słowackiego, "Dziady cz. IV", "Dziady cz. III" i "Dziady cz. II" Adama Mickiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego oraz "Kartoteka" Tadeusza Różewicza. 

Uczniowie wraz z opiekunami samodzielnie wybiorą utwory spośród zaproponowanej listy dramatów, a we wspólnych twórczych poszukiwaniach wokół tych dzieł będą ich wspierać prof. Marzena Marczewska, językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr hab. Krzysztof Jaworski, literaturoznawca z UJK, Karolina Gregorczyk, doktorantka literaturoznawstwa UJK, aktorzy Ewa Lubacz, Agata Sobota, Anna Iwasiuta-Dudek, Andrzej Matysiak, Andrzej Plata, Zdzisław Reczyński, Marcel Sabat, Dawid Czupryński oraz reżyserzy Przemysław Żmiejko i Roksana Miner. Prowadzący warsztaty zapoznają młodzież z kontekstem powstawania dramatów, terminologią teatralną oraz praktycznymi elementami pracy nad sztuką i spektaklem.

Zajęcia warsztatowe ze zwycięskimi grupami będą odbywać się w październiku i listopadzie w szkołach uczestników oraz w Teatrze „Kubuś”. Całość zwieńczy uroczysty finał i czytania performatywne sztuk z udziałem młodzieży, które zostało zaplanowane na listopad.

Projekt "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Urzędu Miasta Kielce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO