Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

„Pancerne zęby” w Wojewódzkim Domu Kultury

piątek, 02 czerwca 2023 13:36 / Autor: Radio eM
„Pancerne zęby” w Wojewódzkim Domu Kultury
„Pancerne zęby” w Wojewódzkim Domu Kultury
Radio eM
Radio eM

Maski gazowe, fragmenty czołgów, broni oraz inne militaria – między innymi takie eksponaty czekają na nas w Wojewódzkim Domu Kultury. Możemy tam od 26 maja obejrzeć specjalną wojskową wystawę.

Organizatorem ekspozycji jest m.in. Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna.

– Jako stowarzyszenie zrzeszamy ludzi o różnych charakterach i zawodach. Łączy nas pasja odkrywania historii na nowo. Chcemy promować region świętokrzyski poprzez historię. Uważamy, że jest ona na tyle bogata i urozmaicona, że warto to robić – mówi Sebastian Grabowiec, przedstawiciel Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej.

Zaprezentowane eksponaty pochodzą z okresu II wojny światowej. W dolnym holu instytucji zobaczymy te z Muzeum Wyposażenia Wojskowego 1939-1945. Ekspozycję wzbogacają pamiątki eL-De-Ka Rafała Kality, Konrada Maja oraz wspomnianej Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej.

– Wystawa jest poświęcona walkom pancernym w naszym regionie, więc w większości są to elementy czołgów niemieckich i rosyjskich. Nie zabrakło również rzadkich okazów, jak „Pantera”, Tygrys”, czy „Tygrys Królewski”. Nie wszystkie przedmioty ekspozycji są po konserwacji. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, jak długą drogę muszą przejść znaleziska i jak wiele czasu trzeba im poświęcić, żeby nadawały się do publicznych prezentacji. Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie, to przedmioty z naszego regionu. Większość z nich została wykopana przez nas i innych kolegów kolekcjonerów. Niektóre uratowaliśmy przed zniszczeniem lub pozyskaliśmy od właścicieli gospodarstw rolnych  – dodaje Grabowiec.

Jak informuje nasz rozmówca, pozyskiwanie takich przedmiotów nie jest proste. Legalne poszukiwanie wymaga pisemnej zgody właściciela terenu. Następnie stowarzyszenie składa wniosek z opłatą do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dopiero po uzyskaniu zgody poszukiwacze mogą wejść na teren. Każdy znaleziony przedmiot musi zostać opisany i sklasyfikowany, zawierać współrzędne GPS. Stowarzyszenie jest zobowiązane poinformować o znaleziskach konserwatora zabytków. To on decyduje, czy przedmiot jest zabytkiem, czy pamiątką historyczną.

Wystawa potrwa do 10 lipca 2023 roku.

Autor: Karolina Posłowska   

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO