Uwaga! Waga - dawne miary i wagi w Państwie Polskim
Co to jest "włóka"? Ile ziarna pomieści korzec? Jak długi jest "łokieć krakowski? Ile waży łut? Na te i wiele innych pytań odpowiada wystawa "Uwaga! Waga - dawne miary i wagi w Państwie Polskim". Celem wystawy jest przybliżenie zwiedzającym informacji o stosowanych w przeszłości miarach i systemach mierzenia oraz narzędziach, które do tego służyły.
Na wystawie prezentowane są różne rodzaje wag: przeźmiany, kantarki, wagi sprężynowe. Do ciekawych należą waga do ważenia jaj lub gęstości zboża. Ekspozycja prezentuje także bardziej skomplikowane narzędzia do pomiarów (teodolit, kulpy – do mierzenia grubości pnia). Na planszach zostały omówione systemy miar i wag od przymiarów antropologicznych po system metryczny.
Wystawa prezentowana będzie w Dworku Laszczyków w Kielcach w sześciu salach ekspozycyjnych od 19 kwietnia do 3 lipca 2016 roku.
Uczniów i nauczycieli Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza do udziału w lekcji muzealnej „Na straganie w dzień targowy takie słyszy się rozmowy – czyli dawne miary i wagi dla najmłodszych". Interaktywne zajęcia prowadzone są w oparciu o ekspozycję.