KULTURA
Niezwykłe reportaże na antenie TVP3 Kielce
Mała kielecka cerkiew, życie biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka i historia młodych antykomunistów – to tematy reportaży, jakie zobaczymy na antenie TVP3 Kielce we wrześniowe, niedzielne wieczory.
Cykl rozpocznie się już 12 września o godzinie 19.30 dokumentem pt. „Ikona kieleckiego prawosławia”.
– To opowieść o małej kieleckiej cerkwi, którą zachwycili się katolicy. Bohaterami reportażu wyemitowanego w programie ekumenicznym, są m.in. uczestnicy Szkoły Pisania Ikon przy Duszpasterstwie Akademickim Wesoła 54. Zachwytu nad niezwykłością tej świątyni i parafii prawosławnej nie kryje też Jacek Dziubel – jeden z liderów chóru, który śpiewa podczas liturgii. Razem z wiernymi parafii św. Mikołaja przeżywaliśmy prawosławną Wielkanoc i wizytę ordynariusza Prawosławnej Diecezji Łódzko-Poznańskiej – biskupa Atanazego. O historii i teraźniejszości małej wspólnoty opowiada proboszcz ks. Władysław Tyszuk – mówi Sławomir Mazur z TVP3 Kielce.
Tydzień później, o godzinie 17.30, zobaczymy zaś film „Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny”.
– Tej produkcji słuchaczom Radia eM i Radia Kielce oraz czytelnikom Wydawnictwa Jedność nie trzeba przypominać. Film opowiadający o życiu i uwięzieniu kieleckiego biskupa doczekał się kieleckiej premiery telewizyjnej – dodaje Sławomir Mazur.
„Cena wierności - Podziemna Organizacja Wojskowa w Chobrzanach” to z kolei historia młodych uczniów liceum w Chobrzanach koło Sandomierza, którzy sprzeciwili się nowej władzy komunistycznej i utworzyli w swojej szkole Podziemną Organizację Wojskową. Ich działalność szybko zakończyło dochodzenie i śledztwo Urzędu Bezpieczeństwa w Sandomierzu. Chłopcy trafili do więzień i kopalni. Ceną wierności było napiętnowanie i wykluczenie. W rolę młodych opozycjonistów wcielili się ich rówieśnicy z Liceum w Chobrzanach.