KULTURA
Mariusz Szczygieł zachęca do czytania w czerwcu
Mariusz Szczygieł, dziennikarz, reportażysta, pisarz i wykładowca akademicki to kolejna osoba, która zachęca do sięgania po książki czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Został ambasadorem czytelnictwa w czerwcu.
Mariusz Szczygieł debiutował w wieku 16 lat w tygodniku "Na przełaj". W latach 90-tych był znany z prowadzenia talk show "Na każdy temat". Jest autorem kilku bestsellerowych książek o Czechach: "Gottland", "Zrób sobie raj", "Laska nebeska" oraz monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku "100/XX". Jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za "Gottland" zdobył Nike Czytelników i Europejską Nagrodę Książkową. Zdobył tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press oraz Nagrodę Literacką "Nike" i Nike Czytelników za tom reportaży "Nie ma". Został odznaczony przez prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Mariusz Szczygieł prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Jest autorem cotygodniowej rubryki "Szczygieł poluje na prawdę" w tygodniku reporterów "Duży Format" - dodatku do "Gazety Wyborczej".
Mariusz Szczygieł dla czytelników MBP przygotował pytanie: "Gdyby od Ciebie zależało, jaką książkę mamy wysłać w Kosmos, żeby tam przejęły ją obce cywilizacje, to wysłał(a)byś... I dlaczego?". Aby wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na nie pod postem, jaki został zamieszczony na Facebooku na profilu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.
Pod koniec miesiąca pisarz wybierze najbardziej interesujący komentarz, który nagrodzi swoją książką wraz z autografem.
W maju ambasadorem czytelnictwa był Jerzy Pilch. Niestety zmarł 29 maja, dlatego konkurs nie został rozstrzygnięty. W styczniu do czytania zachęcał Artur Barciś, w lutym Grzegorz Zawierucha, w marcu Katarzyna Bonda, a w kwietniu profesor Jerzy Bralczyk.