Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

"Jej wysokość Lalka" w Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej

wtorek, 31 stycznia 2023 14:37 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
"Jej wysokość Lalka" w Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej
Fot. Fundacja im. Edwarda Kusztala/fb
"Jej wysokość Lalka" w Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej
Fot. Fundacja im. Edwarda Kusztala/fb
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

„Jej wysokość Lalka”, czyli wyjątkowa, objazdowa wystawa poświęcona lalkom teatralnym, zagościła w  Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej koło Staszowa. – Prezentujemy najpiękniejsze i najstarsze lalki z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” – podkreśla Magdalena Kusztal z Fundacji im. Edwarda Kusztala.

- Pokazujemy to, co jest najatrakcyjniejsze, a więc teatralne lalki wykonane w najróżniejszych technikach. To kukiełki, marionetki czy jawajki. Wystawa zainteresuje i zachwyci całe rodziny – uzupełnia Magdalena Kusztal.

Wystawa ma charakter wędrowny, jest eksponowana w różnych miastach województwa świętokrzyskiego, nawiązując tym samym do tradycji pierwszego Teatru Kubuś. – Zawsze wybieramy miejsca zabytkowe, mające specjalne znaczenie dla kultury polskiej – mówi Magdalena Kusztal. Tym razem jest to Pałac Kołłątajów w Wiśniowej koło Staszowa.

- Jest to przepiękne miejsce. Pałac z bogatą historią, bo pochodzi z XVIII wieku. Jako ciekawostkę dodam, że w pobliżu, w maleńkim  kościele wmurowane jest serce Hugona Kołłątaja, twórcy Konstytucji 3 Majowej – dodaje Kusztal.

Każda z pałacowych sal jest dedykowana innej bajce znanej z literatury, np. „Śpiącą Królewna”, „Kopciuszek”  czy „Królewna Śnieżka”. Oprócz lalek na zwiedzających czekają także archiwalne zdjęcia czy projekty scenografii nigdy dotychczas nie pokazywane.

Wystawa w Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej będzie dostępna do 28 marca.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO