Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Wykład w Muzeum Diecezjalnym. Wybitny malarz opowie o pięknie

środa, 24 kwietnia 2024 10:59 / Autor: Michał Łosiak
Wykład w Muzeum Diecezjalnym. Wybitny malarz opowie o pięknie
Fot. FB/Muzeum Diecezjalne
Wykład w Muzeum Diecezjalnym. Wybitny malarz opowie o pięknie
Fot. FB/Muzeum Diecezjalne
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już w najbliższy czwartek (25 kwietnia) o godzinie 17 w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach swój wykład wygłosi prof. Tadeusz Boruta, jeden z najbardziej uznanych współczesnych polskich malarzy. Artysta opowie o „Pięknie nieoczywistym”.

Prelekcja odbędzie się w ramach tegorocznych rozważań o pięknie Akademii „Wiara-Kultura-Nauka”.

– Spróbujemy przyjrzeć się pięknu trochę z innej strony. To niezwykle trudne zagadnienie, ale mam nadzieję, że pan profesor przedstawi je w przystępny sposób. Dzięki takim spotkaniom poszerzamy horyzonty naszej wiary i wiedzy oraz zgłębiamy naszą kulturę – tłumaczy ks. dr Paweł Tkaczyk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego.

Prof. Tadeusz Boruta to artysta malarz, teoretyk sztuki, kurator wystaw, kierownik Zakładu Malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności. Jest przedstawicielem symbolizmu egzystencjalnego związanego z kręgiem figuracji krakowskich oraz autorem wielu dzieł znajdujących się m.in. w kolekcjach Muzeów Narodowych w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku, Muzeum Archidiecezjalnego w Warszawie, Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki" w Kielcach czy Biblioteki Narodowej w Warszawie. Napisał wiele tekstów oraz trzy książki: „Szkoły Patrzenia”, „O malowaniu duszy i ciała” i „Figurracji”. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, oraz Medalem Per Artem Ad Deum.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO