Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Wiara łączy się ze sztuką. Trwają jubileuszowe targi Sacroexpo

poniedziałek, 10 czerwca 2024 11:28 / Autor: Michał Łosiak
Wiara łączy się ze sztuką. Trwają jubileuszowe targi Sacroexpo
Wiara łączy się ze sztuką. Trwają jubileuszowe targi Sacroexpo
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Szaty liturgiczne, wystawy, przepiękne ikony, witraże, libańskie szaty liturgiczne i relikwie, a nawet… pastylki z wody pochodzącej z groty objawień w Lourdes – tak wyglądają jubileuszowe 25. targi Sacroexpo. Nie zabrakło takżę spotkań i innych wydarzeń towarzyszących.

W kieleckim ośrodku wystawienniczym zgromadziło się blisko 200 wystawców z 14 krajów, w tym m.in. z Austrii, Francji, Portugalii, Stanów Zjednoczonych i Węgier.

– Znaczna część wystawców jest również z Włoch, Chorwacji i Czech. Tegoroczna, jubileuszowa wystawa jest wyjątkowa. Od ćwierć wieku staramy się zainteresować naszą imprezą i to nam się udaje. Z roku na rok się rozwijamy i bardzo się z tego cieszymy – mówi Magdalena Sitarska z Targów Kielce.

W halach targowych nie brakuje pięknych naczyń i mebli liturgicznych, ale również sztuki. Na jednym ze stoisk swoje dzieła prezentują Grecy. Jak mówi Zoe Zindros, stawiają oni na tradycyjne metody pisania ikon.

– Mamy bardzo zróżnicowane ikony. Używamy tradycyjnej metody bizantyjskiej, w której stosujemy proszek zrobiony z kwiatów. Najważniejsza jest jednak inwencja twórcza i natchnienie od Pana Boga – podkreśla nasza rozmówczyni.

Szeroka jest także oferta pielgrzymek od licznych biur podróży. Propozycję dla odwiedzających targi mają m.in. Meksykanie.

– W samym Meksyku jest wiele interesujących i ciekawych miejsc. Głównym celem jest jednak Matka Boża z Guadalupe. Za każdym razem odwiedzamy miejsce, w którym w 1531 roku ukazała się Maryja. To drugie miejsce pielgrzymkowe na świecie po Ziemi Świętej – podkreśla Jerzy Mrożek.

Bogatą ofertę książek prezentuje m.in. Wydawnictwo Jedność. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno dzieci, jak i dorośli. W trakcie wydarzenia odbędzie się również specjalna licytacja dzieł sztuki. 

Po raz pierwszy podczas Sacroexpo powstała ekspozycja „Światło wschodu w sercu chaosu”, której celem jest zaprezentowanie bogactwa liturgicznego Kościoła katolickiego obrządku wschodniego, w szczególności tradycji maronickiej. Nie zabrakło ekspozycji słowackiego malarstwa religijnego i licznych wydarzeń towarzyszących. Jutro (11 czerwca) o godzinie 17 odbędzie się specjalna debata „Katolicyzm jutra. Dyskusja świeckich o polskim Kościele”. Z kolei wcześniej zaplanowano spotkanie autorskie z ks. prof. Witoldem Kaweckim.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO