KOŚCIÓŁ
Uroczystości jubileuszowe na Jamajce
Biskup Andrzej Kaleta przewodniczył uroczystościom 25-lecia powstania misji na Jamajce. Przypomnijmy, że tego dnia (14 stycznia) Mszę Świętą w bazylice katedralnej odprawił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Obchody jubileuszowe trwają od 11 stycznia. Misja pod wezwaniem Ducha Świętego została założona w Maggotty na Jamajce, w diecezji Mandeville w styczniu 1999 roku. Religijnie, Jamajka to tygiel wymieszanych Kościołów i wyznań. Można tu znaleźć prawie wszystkie wyznania i sekty Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Około 1,5 procent populacji Jamajki należy do Kościoła Katolickiego – tłumaczy ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Kieleckiej.
– Biskup Paul Boyle, pierwszy biskup diecezji Mandeville, był mocno osadzonym w rzeczywistości wizjonerem. Wiedział, że ewangelizacja rozbitej społeczności Jamajki nie powiedzie się przez konkurencyjne do innych wyznań przepowiadanie, lecz raczej przez promowanie Ewangelii praktycznym sposobem chrześcijańskiej służby. Dlatego od początku istnienia diecezji, obok budowanych kaplic dla sprawowania kultu, powstawały projekty społeczne i socjalne: przedszkola, szkoły, domy dziecka, dom dla ludzi starszych i opuszczonych czy ośrodki zdrowia - dodaje.
W misji prowadzonej przez ks. Marka Bzinkowskiego w Maggotty od początku było podobnie. Obok działalności duszpasterskiej prowadzi się tam programy edukacyjne, medyczne i wspierające zatrudnienie. Bardzo wiele w działania misyjne wnosi Marta Socha, świecka misjonarka, która od ponad 20 lat posługuje na misji.
– Już w pierwszych latach istnienia misji, powołano ośrodek zdrowia nazywany w miejscowej terminologii „klinika”. Początkowo funkcjonował w samochodowym kontenerze, a lekarz – wolontariusz dojeżdżał tam w jednym dniu tygodnia. Później przybyły siostry ze zgromadzenia Sióstr Sercanek, które podjęły systematyczną służbę jako pielęgniarki. W międzyczasie został wybudowany obiekt z kilkoma gabinetami lekarskimi, gabinetem dentystycznym, apteką i pokojem do rehabilitacji. Obecnie jest tam na stałe lekarz z Teksasu o polskich korzeniach, który ofiarował swoje wcześniejsze przejście na emeryturę w służbie ubogim Jamajki – mówi ks. Łukasz Zygmunt.
Grupy wolontariatu medycznego z USA, Kanady, Francji, Polski i Jamajki przyjeżdżają systematycznie do kliniki ze specjalistami różnych dziedzin. Nasi misjonarze zyskali renomę jednej z najlepszych klinik na Jamajce. Rocznie z usług medycznych w tym ośrodku korzysta ponad 14 tysięcy osób.
Biskup Mandeville, ks. Charles Dufour, patrząc na najbardziej palące potrzeby medyczne wiejskiej ludności Jamajki, wystąpił z propozycją projektu rozbudowy kliniki. W 2018 roku diecezja kielecka z zebranych ofiar od naszych wiernych, przeznaczyła na ten cel 60 000 zł.
Na jubileuszowej Mszy Świętej zgromadziło się ponad 200 osób.
– Biskup Andrzej Kaleta wygłosił homilię, w której zaznaczył, że każdy z nas jest powołany do tego, aby innych prowadzić do spotkania z Chrystusem. Wyraził radość z ogromu pracy, jaka została włożona w tworzenie misji zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej. Nawiązując do ostatniego zadania ewangelii wyraził wdzięczność p. Lee za przekazanie ziemi, na której został wybudowany kościół. Wzruszającym momentem było kilkanaście spontanicznych świadectw. Biskup Andrzej Kaleta przekazał pozdrowienia i zapewnienie o modlitwie całego Kościoła kieleckiego, na czele z Biskupem Kieleckim Janem Piotrowskim i biskupem Marianem Florczykiem. Na koniec udzielił wszystkim uroczystego błogosławieństwa – informuje ks. Tomasz Szczepanik, który reprezentuje diecezję kielecką podczas uroczystości na Jamajce.
Diecezja kielecka każdego roku wspiera wszystkie projekty nadesłane przez naszych misjonarzy i misjonarki.
http://emkielce.pl/kosciol/uroczystosci-jubileuszowe-na-jamajce#sigProGalleria1098cdbd41