Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Uczniowie „Kostki” uczcili pamięć poległych

czwartek, 28 października 2021 16:07 / Autor: Wojciech Dudkowski
Uczniowie „Kostki” uczcili pamięć poległych
Uczniowie „Kostki” uczcili pamięć poległych
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Już po raz kolejny kieleccy uczniowie składali własnoręcznie zrobione wiązanki na grobach żołnierzy, spoczywających na kieleckich cmentarzach. W tym roku zrobiła to młodzież z Zespołu Szkół Katolickich. Uczniów wsparli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, Lasy Państwowe i Kuratorium Oświaty.

- Idea jest taka, by wiązanki składać na grobach, które na dziś nie mają opiekunów. Najwięcej jest ich na Cmentarzu Partyzanckim – są to osoby biorące udział w akcji „Burza” i zasłużeni. Będziemy też na Cmentarzu Starym i Nowym – mówi Krzysztof Witkowski ze Stowarzyszenia Pamięci Narodowej Czwartak.

W akcję zaangażowało się kilka podmiotów – Lasy Państwowe, które nieodpłatnie przekazują jedlinę, potrzebną do wykonania wieńców, Wojska Obrony Terytorialnej, odpowiedzialne za transport, a także szkoły.

- Od czterech lat co roku wykonują je uczniowie z innych szkół -  pierwszy był Nazaret, w następnym roku Liceum Piłsudskiego, rok temu Zespół Szkół Budowlanych – ze względu na pandemię wiązanki wykonali sami nauczyciele - w tym roku jest to „Kostka”. Zarówno pedagog, jak i uczniowie szkoły wykazali się dużą inicjatywą, wiązanki wyglądają bardzo ładnie.

- Szkoła bardzo dobrze przyjęła inicjatywę wzięcia udziału w pomyśle składania wieńców na grobie poległych na cmentarzach. Wieńce przygotowywali uczniowie klas pierwszych z wielką radością, że mogą wziąć udział w tym przedsięwzięciu – mówi Magdalena Włodarczyk, nauczycielka historii.

- W program wychowawczy naszej szkoły jest wpisane to, żeby młodzież angażować do różnych akcji patriotycznych. Przygpotowanie wiązanek było bardzo pracochłonne – z jedliny trzeba było utworzyć podstawę wieńca, na której będą przygotowane dekoracje. Postanowiliśmy, że wykonają je sami uczniowie z darów jesieni. Dołożyliśmy też sztuczne kwiaty, dlatego wiązanki są kolorowe i różnorodne – dodaje Anna Pierzak, wicedyrektor Zespołu Szkół Katolickich

Uczniowie wspólnie z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej i przedstawicielami Lasów Państwowych składali wieńce na grobach bohaterów i słuchali historii poległych, o której opowiadał Krzysztof Witkowski.

W tym samym czasie druga grupa uczniów z Zespołu Szkół Katolickich, w ramach akcji „Kostka pamięta”, zapalała znicze na grobach absolwentów i nauczycieli swojej szkoły – m. in. biskupa Mieczysława Jaworskiego

- Złożyliśmy też znicz pod Krzyżem Katyńskim oraz na grobie jednego z absolwentów, żołnierza, który zginął w czasie II wojny światowej – mówi Zbigniew Pasieka, nauczyciel historii.

Akcja „Kostka pamięta” również odbywa się  co roku przed dniem Wszystkich Świętych

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO