Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Trzej królowie przeszli w orszaku przez Kielce

piątek, 06 stycznia 2023 16:48 / Autor: Wojciech Dudkowski
Trzej królowie przeszli w orszaku przez Kielce
Trzej królowie przeszli w orszaku przez Kielce
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Setki kielczan przemaszerowało ulicami miasta w Orszaku Trzech Króli. Trasę od Wojewódzkiego Domu Kultury do kieleckiej katedry zwieńczyła Msza święta pod przewodnictwem biskupa Mariana Florczyka i wspólne kolędowanie.

W rolę jednego z mędrców wcielił się marszałek województwa Andrzej Bętkowski, który jako poseł głosował za przywróceniem dnia wolnego w Święto Trzech Króli

- Cieszę się, że to święto Objawienia Pańskiego i jest uroczyście obchodzone. W ponad 800 miastach w Polsce orszaki rozpoczynają wspólne świętowanie. Co prawda pierwszy raz jestem w takim stroju i nie widziałem się jeszcze w lustrze, ale sympatia dzieci jest po mojej stronie

Kolejnego odegrał Tadeusz Dziedzic, wiceprezes klubu Industria Kielce

- Żebyśmy wszyscy się razem jednoczyli, żeby między nami panowała zgoda, radość, miłość, szczęście, a przede wszystkim wzajemne zrozumienie. To tak, jak na boisku sportowym.

Trzecim królem był Oleg Sakajev, uchodźca z Ukrainy, pracownik kieleckiej Caritas. 

- Mam mieszane uczucia, jestem zaskoczony i radosny, jestem pierwszy raz w życiu w tej roli. To radosne święta, ale nie ma tak wielu powodów do radości, bo wiadomo co się dzieje na ukrainie. Duchem jesteśmy z naszymi rodakami.

W orszaku udział wzięły także udział grupy rekonstrukcji historycznej, poczty sztandarowe kół łowieckich oraz Zespół Uśmiech z Wojewódzkiego Domu Kultury. Kolędowanie na trasie prowadzili klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Po dotarciu Orszaku do katedry rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej Mariana Florczyka. Homilia i zdjęcia z katedry dostępne są tutaj.

Po Eucharystii uczestnicy orszaku przeszli pod szopkę na placu Jana Pawła II. Wspólne kolędowanie poprowadziła schola parafii katedralnej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO