Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Świętokrzyska Solidarność pielgrzymowała do świętego Józefa Robotnika

niedziela, 01 maja 2022 15:36 / Autor: Wojciech Dudkowski
Świętokrzyska Solidarność pielgrzymowała do świętego Józefa Robotnika
Świętokrzyska Solidarność pielgrzymowała do świętego Józefa Robotnika
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Przedstawiciele Solidarności już po raz 17. pielgrzymowali do kieleckiego kościoła Świętego Józefa Robotnika w dniu jego wspomnienia. Modlili się o godne warunki do pracy i godne wynagrodzenia dla wszystkich pracowników.

Jak mówi Waldemar Bartosz, przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność", świętowanie 1 maja to powrót do tradycji przedwojennej.

- Robotnicy świętowali w różny sposób. Często wychodzili na ulice, jak w Chicagow 1866 roku, domagając się godnej pracy i płacy. Niestety, w czasie PRL-u zamieniono to święto na partyjną galówkę. Dziś mamy na uwadze refleksję nad godnymi warunkami pracy oraz nad godną płacą - mówi.

Uroczystej Mszy świętej odpustowej przewodniczył ks. dr Adam Perz, kanclerz kurii diecezjalnej w Kielcach. Swoją homilię oparł na tradycyjnym pozdrowieniu sióstr ze Zgromadzenia Świętego Józefa „Serce przy Bogu – ręce przy pracy”. Zaznaczył, że święty Józef dzięki swojej pracy doszedł do świętości.

- Był rzemieślnikiem, cieślą bądź stolarzem. Nie zajmował się tylko pracą w drewnie, ale prawdopodobnie też w kamieniu, rogu, kości słoniowej. Zawód cieśli był wówczas ceniony, gdyż w Palestynie trwały różne prace budowlane. Znajdował się w środku drabiny społecznej. Dzięki jego pracy, Święta Rodzina mogła żyć godnie – nie wystawnie, ani biednie, ale godnie. Święty Józef realizował pierwsze przykazanie z Raju, aby czynić sobie ziemię poddaną. Pracował w łączności z Bogiem. W ten sposób, realizując swoje powołanie, wykuwała się jego świętość.

Kaznodzieja podkreślił, że praca to nie tylko wysiłek fizyczny, ale także duchowy:

- Ważne, by czerpać siły od Pana Boga. Bo praca to także praca nad charakterem, praca nad językiem, ale też nad milczeniem. Święty Józef był człowiekiem milczenia, ale nie było to milczenie bierne. On przeżywał różne sytuacje i zachowywał je w swoim sercu.

Posłuchaj całej homilii:

Po Eucharystii odbyła się uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem dookoła kościoła.

Obecny na uroczystości senator Krzysztof Słoń podkreślił, jak ważne jest duchowe podejście do pracy:

- Służy temu wielki patron, święty Józef, ale też Solidarność, związek zawodowy, który troszczy się o to, by w swojej pracy nikt nie był pokrzywdzony ani zagrożony.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podkreślił znaczenie ruchu Solidarności dla współczesnej Polski

- Staramy się doskonalić to, co zrobiła Solidarność – podniosła pracę do wielkiej godności. Wielomilionowy ruch sprawił, że miliony mogą spokojnie pracować za godne pieniądze.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO