Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Strażacy świętowali w Chęcinach. Biskup Jan Piotrowski: Jesteśmy po waszej stronie

środa, 29 maja 2024 13:34 / Autor: Michał Łosiak
Strażacy świętowali w Chęcinach. Biskup Jan Piotrowski: Jesteśmy po waszej stronie
Strażacy świętowali w Chęcinach. Biskup Jan Piotrowski: Jesteśmy po waszej stronie
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dziś (29 maja) w Chęcinach odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Odprawiona została uroczysta Msza Święta, a mundurowi wzięli udział w specjalnym apelu.

Wydarzenie rozpoczęła Eucharystia w kościele św. Bartłomieja w Chęcinach. Przewodniczył jej Biskup Kielecki Jan Piotrowski. W swojej homilii nawiązał do dzisiejszej Liturgii Słowa.

– Bądźcie wierni Bogu – jak poucza nas św. Piotr Apostoł – niech wasza wiara i nadzieja, będą skierowane ku Bogu. Dbajcie o szlachetność waszych czynów i waszych serc, będąc posłuszni prawdzie, celem zdobycia nieobłudnej miłości i wdzięczności bratniej. Jedni drugich czystym sercem miłujcie. Jesteście bowiem powołani do życia i troski o życie innych. Jest to dla was wielkie duchowe i moralne wyzwanie. Z pewnością ono jest jednak na miarę waszych sił i ludzkiej szlachetności (…). Strażak to wyjątkowy sługa na nasze czasy, który nie przyszedł, aby mu służono, ale aby służyć. Życzę wam, aby wasi przełożeni zawsze doceniali waszą służbę. My wszyscy jesteśmy po waszej stronie – mówił Pasterz naszej diecezji. Na ołtarzu obecne były relikwie św. Floriana, patrona strażaków.

Posłuchaj całej homilii:

Później uroczystości przeniosły się na chęciński rynek, gdzie zgromadzili się mundurowi z całego regionu. Przy pięknej pogodzie podniesiono flagę państwową, wręczono też okolicznościowe wyróżnienia.

– Czwarty maja jest wyjątkowym dniem dla nas, bo to wspomnienie św. Floriana. Przez cały ten miesiąc świętowaliśmy w naszych gminach i powiatach. Ta uroczystość to podsumowanie tego radosnego czasu – mówił st. kpt. Marcin Bajur z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

W Chęcinach licznie obecni byli również druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej. To oni bardzo często są pierwsi na miejscu pożaru czy wypadku.

– Kiedy zawyje syrena, zawsze staramy się wyjeżdżać i pomóc. Czujemy się zaszczyceni, że zostaliśmy zaproszeni na tak wyjątkowe święto – podkreślał Mateusz Jach z OSP Sędziszowice.

Patronem strażaków jest św. Florian, który urodził się w drugiej połowie III wieku na terenie obecnej Austrii. Za czasów prześladowań chrześcijan służył w armii rzymskiej jako dowódca. Aresztowany, razem ze swoimi żołnierzami został zmuszony do złożenia ofiary bogom. Kiedy odmówił, poddano go torturom, a następnie utopiono w rzece.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO