Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Pojechali na Majówkę Rowerową z biskupem Marianem Florczykiem

sobota, 20 maja 2023 11:06 / Autor: Wojciech Dudkowski
Pojechali na Majówkę Rowerową z biskupem Marianem Florczykiem
Pojechali na Majówkę Rowerową z biskupem Marianem Florczykiem
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Ponad 350 pasjonatów dwóch kółek po raz osiemnasty wyruszyło spod kieleckiej katedry do Kaczyna. Rozpoczęła się Majówka Rowerowa z biskupem Marianem Florczykiem, organizowana przez  MOSiR Kielce, Caritas Diecezji Kieleckiej, Urząd Miasta i Gminy w Daleszycach, współorganizatorami są Komenda Miejska Policji w Kielcach i Kuria Diecezjalna w Kielcach.

Uczestnicy zebrali się pod kielecką bazyliką katedralną, na placu świętego Jana Pawła II przed godziną 10. Każdy dostał kamizelkę odblaskową. Rowerzystów przywitał ksiądz Krzysztof Banasik, duszpasterz sportowców diecezji kieleckiej, wicedyrektor Caritas naszej diecezji.

- Majówka zawiera wiele wątków, które się ze sobą łączą i integrują. Człowiek jest istotą fizyczną i duchową. Uwzględniamy to wszystko – jest więc rekreacja, ruch na świeżym powietrzu, ale też modlitwa – nabożeństwo majowe w Kaczynie – powiedział.

Majówka Rowerowa swoją datą nawiązuje do rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II. Podczas poświęcenia rowerów, zgromadzeni odśpiewali Barkę. Wodą święconą pokropił ich biskup Marian Florczyk. Podkreślił, że rajd rowerowy nie jest wyścigiem, ale czasem, by być ze sobą razem

- Czasy wymagają, by dziś pomyśleć o rodzinie. Mamy społeczną wielką potrzebę dobrych rodzin, gdzie rodzice kochają siebie nawzajem i kochają swoje dzieci. Jest z tym ostatnio problem. Jeżeli jesteśmy razem, to po to, by tworzyć wspólnotę, w której lepiej się żyje – podkreślił biskup.

Wśród uczestników Majówki był także Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik.

- Można porozmawiać, nie tylko przez komórkę. To szczególnie ważne dla młodych. To też początek sezonu rowerowego, niektórzy odkurzą dziś rower, pojadą i będą jeździć dalej. Inicjatywa godna pochwalenia – powiedział.

Zgromadzeni rowerzyści podkreślali, że chcą w bezpiecznej atmosferze przejechać się przez swoją okolicę.

- To mój trzeci raz. Jeździłam do tej pory głównie z rodziną, teraz jestem z kolegą, zawsze to było fajne przeżycie, przejechać się bezpiecznie – zaznacza Malwina, która w tym roku jedzie z kolegą Dominikiem, debiutującym na trasie Majówki Rowerowej.

- Bardzo fajna trasa, postanowiłam wziąć córkę, żeby zobaczyła jak to jest. Myślę, że to będzie dobra przygoda – mówi pani Magda, która wzięła ze sobą córkę Oliwię.

Przed godziną 11 zaplanowany jest postój przy kościele w Dyminach, o godzinie 12:15  rozpocznie się nabożeństwo majowe w kościele parafialnym w Kaczynie, a na zakończenie rajdu, około godziny 14 rozpocznie się piknik rodzinny w Borkowie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO