Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Pielgrzymi dotarli do Kielc

niedziela, 08 sierpnia 2021 17:43 / Autor: Wojciech Dudkowski
Pielgrzymi dotarli do Kielc
Pielgrzymi dotarli do Kielc
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Pątnicy trzeciego dnia swojej wędrówki z Wiślicy na Jasną Górę dotarli do kieleckiej Katedry, gdzie uczestniczyli we Mszy Świętej. Najwytrwalsi pielgrzymi, którzy od kilkudziesięciu lat co roku pojawiają się na szlaku, zostali wyróżnieni dyplomami od Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Przed wszystkimi jeszcze 5 dni w trasie.

XL Kielecka Piesza Pielgrzymka wyruszyła rano z Dębskiej Woli. Przez Morawicę i Dyminy pątnicy dotarli do stolicy naszego regionu, gdzie zostali powitani przez kielczan. Następnie wzięli udział w uroczystej Eucharystii w bazylice katedralnej, którą koncelebrowali wszyscy biskupi diecezji kieleckiej.

- Gromadzimy się, by ponieść do Boga Wszechmogącego modlitwy, by każdy krok tego szlaku był zwyciężony wysiłkiem fizycznym, silną wolą, ale także przy błogosławieństwie Bożym – powiedział przewodniczący Eucharystii biskup Marian Florczyk.

Homilię wygłosił ks. prof. Stefan Radziszewski, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego na kieleckim Białogonie:

- Obudźmy się do prawdziwego życia! Ta pielgrzymka jest po to, żeby człowiek się zbudził – przez Sakrament pokuty. Jeśli nie chcę w sobie nikczemności i niegodziwości to mam się zbudzić. A jak się zbudzę, to idę – powiedział do pielgrzymów

Posłuchaj całej homilii:

Pod koniec Mszy Świętej biskup kielecki Jan Piotrowski wręczył pamiątkowe dyplomy pielgrzymom, którzy mają za sobą 30, 35 i 40 pielgrzymek. Wśród nich byli także kapłani – ks. Marian Janus i ks. Jerzy Miernik.

- Dziękuję wszystkim pielgrzymom, którzy przez 40 lat dają świadectwo, że pielgrzymowanie do Pani Jasnogórskiej, trzymającej Jezusa przy swoim sercu, jest potrzebą wiary i będzie trwać w naszej ojczyźnie, tak jak w minionych latach, będąc nieustannym głoszeniem Ewangelii dzisiejszemu światu – powiedział ks. Marian Janus, który jest również krajowym koordynatorem pieszych pielgrzymek na Jasną Górę.

- Spójrzmy na pielgrzymkę i zobaczmy, jak nasz Pan jest dobry. To wezwanie, abyśmy szczególnie w każdą niedzielę spotykali i zobaczyli naszego Pana, który mówi „Jestem tylko dla Ciebie”. Na tym Wzgórzu Katedralnym, przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, która też mówi „Jestem tylko dla Ciebie” – powiedział ks. Marek Blady, dyrektor Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

- Gratulując księżom trzeba też gratulować całej diecezji, tym pokoleniom kapłanów i biskupom, którzy przez odwagę wiary nie ulegli przeciwnym ideom, ale zawsze byli Ojcami pielgrzymki . 40 lat to dużo, ale 850 lat katedry to dopiero historia. Jeżeli ten czas był czasem łaski, to zawsze pozostawały piękne ślady wyrastające z wiary poprzednich pokoleń – powiedział Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

W pielgrzymce bierze udział 500 pątników. Nie wszyscy jednak są z naszej diecezji. Tomek z Grupy 3 przyjechał na pielgrzymkę z Wrocławia:

- Większość pielgrzymek idzie sztafetowo, a ja chciałem pójść na całą pielgrzymkę. Z kolegą zastanawialiśmy się, czy iść z morza czy z gór – postanowiliśmy, że wybierzemy Kielce – są pośrodku – powiedział.

- Każda pielgrzymka jest trochę inna, tu nie ma takiego szybkiego tempa i jest dobra atmosfera. Idzie się przyjemnie, ludzie są radośni i rozśpiewani. Ważne jest też to, że są piękne widoki – dodaje.

W poniedziałek 9 sierpnia pielgrzymi wyruszą z Kielc do Zajączkowa. W piekoszowskim Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia będą uczestniczyli w Eucharystii.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO