Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Piękna procesja Bożego Ciała w Kielcach. Biskup Jan Piotrowski: Eucharystia jest drogą do Boga

czwartek, 30 maja 2024 13:41 / Autor: Michał Łosiak
Piękna procesja Bożego Ciała w Kielcach. Biskup Jan Piotrowski: Eucharystia jest drogą do Boga
Piękna procesja Bożego Ciała w Kielcach. Biskup Jan Piotrowski: Eucharystia jest drogą do Boga
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Ulicami Kielc przeszła procesja eucharystyczna w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w tradycji zwaną Bożym Ciałem. Wierni przeszli z kieleckiej katedry przed kościół św. Wojciecha zatrzymując się przy czterech ołtarzach. Homilię wygłosił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Jak co roku w kościołach gromadzimy się, by wspólnie przejść w procesji eucharystycznej drogami naszych miast i wsi. Centralne uroczystości, którym przewodniczył biskup Jan Piotrowski rozpoczęły się Mszą Świętą w bazylice katedralnej. Po niej, wierni udali się do pierwszego ołtarza przy ulicy Czerwonego Krzyża, aby stamtąd ruszyć w kierunku Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy ulicy Żeromskiego. Tam, Pasterz naszej diecezji wygłosił homilię.

Biskup Kielecki poruszył temat dotrzymywania obietnic złożonych przy chrzcie świętym, bierzmowaniu, sakramencie małżeństwa i kapłaństwa. Nawiązał do tematu przekazywania wiary.

– Wiara przekazywana jest od osoby do osoby – w rodzinach, społecznościach religijnych i na katechezie. Jest jak płomień, który zapala się od innego płomienia. To przekazywanie wiary odbywa się w czasie – z pokolenia na pokolenie. W Kielcach jest podobnie. Skoro wiara rodzi się ze spotkania, musi być przekazywana przez wieki. Niekoniecznie w jakimś komforcie społecznych i kulturowym. Jednak gdy ten przekaz trwa, wówczas dociera do nas prawdziwy obraz Jezusa Chrystusa – tłumaczył biskup Jan Piotrowski, który podkreślił aktualność nauczania Ewangelii i cytując bł. Carlo Acutisa nazwał Eucharystię „autostradą do nieba”.

– Jest ona naszą bezpieczną drogą do Pana Boga. Po to, aby to zrozumieć potrzeba nam nie tyle wiedzy teologicznej, co łaski wiary. Jej sprawdzianem musi być nasze uczestnictwo w niedzielnej Mszy Świętej, przyjmowanie Komunii Świętej i adoracja Najświętszego Sakramentu. Bez zrozumienia, że Eucharystia jest sercem chrześcijańskiego życia zabraknie nam odwagi wiary – podkreślił.

Nie zabrakło odniesienia do decyzji prezydenta Warszawa ws. usunięcia krzyży z przestrzeni publicznej i proponowanych przez partie rządzące legalizacji aborcji.

– Nie można wyrzucić krzyża z naszej tradycji religijnej i narodowej. Nie może uczynić tego ani pan Rafała, ani ktokolwiek inny. Tacy już byli, ale historia wyrzuciła ich na śmietnik niepamięci(…). Dlaczego chcecie wyludnić Kielce i całą Polskę? Warto powtórzyć niezmienne słowa z Dekalogu – Nie Zabijaj.

Posłuchaj całej homilii:

Kolejny ołtarz znajdował się przy ulicy Bodzentyńskiej. Procesję zakończyło uroczyste „Te Deum” i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem przy kościele św. Wojciecha.

Kielczanie licznie zgromadzili się by oddać cześć Jezusowi. W rozmowie z Radiem eM Kielce podkreślali, że to publiczny znak świadectwa wiary.

– Od dziecka mama mnie prowadzała na procesję. Pamiętam, lata temu ogromne zgromadzenia. Pokazujemy naszym uczestnictwem to, że wielbimy Boga, uznając Jego Ciało i Krew – mówiła nam pani Adrianna.

– Idzie z nami Pan Jezus i jeśli sobie to uświadomimy, wówczas zaczynamy to doceniać – podkreślał pan Jan.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto nakazane i obchodzone w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Po raz pierwszy odbyło się w 1246 roku, zaś w Polsce w 1320 roku.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO